Pro (f1.2) Lensli M43 Sistem ve Tam Kare Sistem Arasında Kıyaslama

Gövde, lens, gövde+lens kitleri gibi... Hangi marka/model ne alayım sorularınıza hep birlikte çözüm arıyor-buluyoruz...

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

Forum kuralları
DİKKAT!
“Yeni kayıtlı kullanıcı” grubuna dahil üyeler, “Kayıtlı kullanıcı” grubuna dahil olana kadar (5 mesaj), bu başlıkta sadece okuyucu iznine sahiptir. Standart yetkilere hızlıca sahip olmak için dilerseniz tanışma bölümünde kendinizden bahsedebilirsiniz.
zekisofu
Müdavim Üye

Pro (f1.2) Lensli M43 Sistem ve Tam Kare Sistem Arasında Kıyaslama

Mesajgönderen zekisofu » Pzt Haz 12, 2023 6:08 pm

Merhaba,

Yaklaşık iki sene önce bir proje için hem dış mekan hem de iç mekan ultra geniş açıya ve iç mekanda parlak ve keskin lenslere hem de ultra telefoto lense ihtiyacım oldu. (20 şehir, 150 mekan, yüz binden fazla fotoğraf...Çekimler bitmek üzere.)
Ben de elimdeki gh5 ve f1.8 lensleri satıp tam kare s5 ve tam kare lensler almaya karar verdim. Hatta video çekimleri için bulundurduğum üç gh5'ten ikisini sattım, lenslerin de çoğunu sattım. Sadece Oly 75mm ve Pana 35-100 f2.8 kaldı elimde. Sonra sıra tam kare sistem almaya geldi. Olanlar işte o zaman oldu. Bu yazıyı yazmamın sebebi de bu hikaye.

M43 çıktığı yıllarda tam kare (full frame) sistemlerle karşılaştırma işlerini çok yapıyorduk. Demek ki belli aralıklarla tekrar yapılması gereken bir kıyaslama bu. Öncelikle ara sıra yaptığım değerlendirmelerde 1.8 prime, sabit odaklı lensleri tavsiye ediyordum. M43 sistemde 1.8 diyaframın altındaki parlaklık değerlerine sahip lensleri, "bokeh" arkaplan bulanıklaştırma etkisi tam kare kıyaslamasında 3.6'nın üzerine çıktığı için, 35-100, veya 40-150 f2.8 lensler hariç, hiç tavsiye etmiyordum. f1.2 parlak ve etiketlerinde "pro" yazan pahalı lensleri de açıkçası gereksiz buluyordum. Ama iş ciddiye binip de tam kare sisteme geçme gündeme gelince, şu f1.2 parlak delikanlıları tekrar bir değerlendirmeye karar verdim.

Bu kıyaslamayı dört başlık altında yaptım. Makine, Geniş açı ihtiyacı, standart açılar, telefoto.

Makineleri kıyaslarken sensor, görüntü sabitleme vs klasik karşılaştırmaları burada anlatmayacağım. Elimdeki Gh5 ile s5 arasında kağıt üzerinde s5 lehine bariz fark vardı. Amerika fiyatlarıyla Gh5 yaklaşık bin 200 dolar, s5 bin 600 dolar. Lakin ikinci elde gh5 800 dolara bulunabilirken, s5 ikinci elde yine bin 600 usd. Maalesef ülkemizde Panasonic cihazlar yurtdışına göre iki katına yakın fiyatlandırılıyorlar. O yüzden ya yurt dışı ya ikinci el temiz ürün almaktan başka çare yok. Arada iki kat fiyat farkı var. Zaten bu kıyaslamayı aradaki farkı nasıl kapatabilirim diye yapmıyor muyum

Geniş açı lens ihtiyacını m43 sistemde Laowa 7.5mm f2, tam kare sistemde 14mm f2 lensi ile karşılayabiliyorum. Aralarında boyut farkı önemsiz, fiyatları da aşağı yukarı aynı. Yani bu kategoride iki sistem de eşit. Ultra geniş açıda otomatik odaklamaya veya bokeh'e ihtiyaç yok.

Standart açılarda, yani 17mm 25mm veya 45mm açılarda ise tam kare s5 f1.8 prime lensleri ile m43 tarafındaki f1.2 pro lenslerin kıyaslamasını yapmam lazım. Burada m43 lenslerin f1.2 diyaframı tam karede f2.4 diyaframı gibi bokeh üretiyor. Tam kare formatta f1.8 ile f2.4 arasında çok da büyük bir fark yok. Üstelik f1.2 karanlık iç mekanlarda çok lazım oluyor. Burada enteresan bir şekilde m43 pro lensler, tam kare standart lenslerden az da olsa daha avantajlı durumda oldu. Fakat tam kare lens fiyatları biraz daha ucuz. Ve tam kare sensor yüksek ISO değerlerinde fazla gürültü veya kumlama yapmadığı için aradaki parlaklık farkı tolere edilebilir. Üstelik f1.2 ışık değeri m43 için üst sınırken, tam kare tarafında f1.4 hatta f1.2 lensler de vardı. Burada tam kare lenslerin fiyatı biraz daha uygun olduğu için aradaki fiyat farkı biraz kapandı ama halen daha görüntü kalitesi olarak tam kare sistem daha yukarıdaydı.

İki sistemden elde edilen görüntüler kıyaslandığında 500 dolar daha ucuz olan m43 sistemin ürettiği görüntüler, tam kare görüntülerden yüzde 15 daha kötü görünüyordu. Peki Anadolu çocuğu için değer mi? %15 daha iyi görüntü için 500 dolar vermeye değmez. Hatta o 500 dolara biraz daha ekleme yapar ikinci gövdeyi alırım daha iyi.

Buraya kadar ki kıyaslamada kaliteden biraz ödün vererek, belki ikinci gövdeyi almak hevesiyle m43 sistemi tercih etmiştim. Ama içimde yine bir uhde kalmıştı.

Telefoto kategorisine gelince, işin rengi değişti. M43 sistemde telefoto tarafında Panasonic- Leica 100-400mm diye bir şey var. Şey diyorum çünkü lens tam kare ölçeğinde 200-800mm'lik bir lens oluyor. Tam kare 800mm zoom yapan lensler Leica 100-400 lensin 3-4 katı daha büyük ve bir o kadar da ağır. Yani arabasız taşınmaz, tripodsuz kullanılmaz. Ama ben bu m43 şeyini sırt çantamdan eksik etmiyorum. Yani şöyle anlatayım, Galata kulesinden Ayasofya camiini çekerken lensi 400mm den 300mmye geri çekiyorum ki caminin tamamı kadraja sığsın, 400mm (yani tam karede 800mm) yaparsam caminin sadece kubbesi kadrajı dolduruyor. Maltepe sahilden Yassıada'daki binalar gözüküyor. Yani çıplak gözle görünmeyen detaylardan bahsediyorum.

Dedim ya bu kategoride işin rengi değişti diye; evet bu Leica 100-400 lensle beraber m43 sistem tam kare sistemden çok daha ucuz, çok daha hafif ve telefotodan kaynaklı çok daha etkili ve toplamda tam kare sisteme benzer görüntü kalitesi elde edebileceğim sistem halini alıverdi. Yani o uhde gitti yerine tam tersi durum buyken gidip de tam kare almak aptallık olur kanaati geldi. Ve 2011'den beri kullandığım m43 sistemi gönül rahatlığı içinde kullanmaya devam ettim. Üstelik Olympus 75mm f1.8 her zaman beni şımartmaya devam ediyor ve Panasonic 35-100 f2.8 de gimbal üzerinde pürüzsüz çekimler yapıyor.

Sonuçta diyorum ki "Duyanlara, duymayanlara.. beni onu seviyorum, çok seviyorum" :D

Kullanıcı avatarı
burakciftci82
Müdavim Üye

Re: Pro (f1.2) Lensli M43 Sistem ve Tam Kare Sistem Arasında Kıyaslama

Mesajgönderen burakciftci82 » Sal Haz 13, 2023 3:54 pm

Karşılaştırma için teşekkürler, güzel bir yazı olmuş.
M43 şahsen artık konfor makineleri oldu... Ve malesef konforda para ile satın alınabilen bir durum. M43 ün taşınabilirlik haricinde iki tane rakipsiz olduğu durum var bence;
Biri Makro diğeri de tele obtejler...

Bu iki alanda parasının hakkını sonuna kadar veriyor. FF de 120mm lens havan topu kadarken olympus 60mm ile 120mm lik görüş açısına sahip oluyorsunuz ve ufacık bir lens boyutu ile. Ve net alan derinliğine kısık diyaframda yüksek ışık hassasiyeti ile ulaşılabiliyor, örneğin F8 ile makro çekince net alan derinliği epey yüksek oluyor ve bu da aslında diyaframın ff formatta f16 olarak çalışması ile mümkün. Ama FF formatta da F16 ile çalışırken artan iso ve düşen ışıktan bir getiri olmuyor malesef.

Tele taraftada da yine çok çok iyi bence. Şu sıralar E-M10 Mark 2'im için Panasonic 100-300mm düşünüyorum. 200-600mm e denk geliyor ki bunu Apsc de 25k dan aşağı bulmak neredeyse imkansız. Hadi buldunuz diyelim taşıması da ayrı bir eziyet. Zamanında sizdeki 100-400mm vardı sarı sitede almadık... Şimdi de en az 25 30k dan kapı açarlar, treni kaçırdık.

Yaban hayat için Om-1 + 150-400mm F4.5 pro var ki ne apsc ne ff bu ikilinin yapabileceklerini aynı taşınabilirlik aynı hızda ve aynı netlikte yapamaz. Ha yapsa da minimum 3 kat fiyat ve 3 kat ağırlık ile yapar... 400x1,25 teleconverter ile yaklaşık 1000mm değere ulaşıyor ki bu değerde elde çekim yapmak, elde video çekebilmek eşsiz bir deneyim bence.

Ama öte yandan bu kadar övsem de zamanında E-M1 Mark 2 yi sattığıma çok çok memnunum :mrgreen: E-M1 Mark 2 den sonra X-S10 a geçiş yaptım ve sokak fotoğrafçılığı için dinamik aralığı, renkleri, film similasyonları inanılmaz derecede güzel geliyor bana. İbis olarakda 6 stop veriyor ki bu da bayağı yetiyor Olympus u aratmıyor. Ama video tarafında Fuji'nin stabilizasyonunun Olympus u geçmesi için daha çok fırın ekmek yemesi lazım...

Fakat bütçe olsa elimdeki ekipmanı satıp OM-1 alıp yanına da 8-25mm Pro, 40-150mm F4 Pro, 45mm 1.2 Pro alıp alıp daha da ardıma bakmazdım :D Ama şimdilik Fuji ile yola devam yanında em10 mark 2 destek veriyor coksicaksusadim
https://www.flickr.com/photos/144968395@N08/

Fujifilm X-S10
Fujiflm X-T1
XF 18-55mm F/2.8-4 | XF 56mm F/1.2 | XF 90mm F/2

Olympus OM-D E-M10 MARK 2
40-150mm R F3.5-5.6

zekisofu
Müdavim Üye

Mesajgönderen zekisofu » Sal Haz 13, 2023 4:16 pm

burakciftci82 yazdı:Karşılaştırma için teşekkürler, güzel bir yazı olmuş.

Teşekkür ederim.

burakciftci82 yazdı:
Fakat bütçe olsa elimdeki ekipmanı satıp OM-1 alıp yanına da 8-25mm Pro, 40-150mm F4 Pro, 45mm 1.2 Pro alıp alıp daha da ardıma bakmazdım :D Ama şimdilik Fuji ile yola devam yanında em10 mark 2 destek veriyor coksicaksusadim

Bütçeler mahdut olunca mecburen tek bir reno araba alınıyor :)

Yani millet olarak kısıtlı imkanlarla mecburen her şeyi ortalama seviyede yapan makineleri, arabaları, eşleri, arkadaşları, işleri tercih ediyoruz. Kendimiz de zora gelmiyoruz maalesef.

Yukarıdaki yazıdan da anlaşılacağı üzere, video işlerinde üç-dört makine ile çalışıyorum fakat sahaya çıkınca mecburen tüm ekipmanı tek çantada taşımam lazım. O yüzden bahsettiğim sistemi kullanıyorum.

Başka alternatif ne olabilir?
Geniş açıdan portre açısına kadar yani tam kare olarak 14mm, 35mm, 50mm ile 85mm aralığında tam kare aynasız bir gövdeyi kullanmak ve telefoto içim m43 sistem ve bilhassa pana-leica 100-400 en ideal sistem olur. Olympus'un 100-400'ünü de bir arkadaşın makinesinde elime aldım, tam kare kadar olmasa bile leica'ye göre çok hantal.

Bu arada OM-1 almak yerine halen da panasonic g9 çok daha iyi ekonomik bir tercih olurdu.

Kullanıcı avatarı
burakciftci82
Müdavim Üye

Mesajgönderen burakciftci82 » Sal Haz 13, 2023 6:05 pm

zekisofu yazdı:...

Aslında zaten fotoğrafta zaman kaybedip deneyim kazandıkça elde edilen tecrübe ile tüm markaların ürettiği modellerin aynı olduğunu ve sadece amaca yönelik farklı araçlar olduğunu görüyoruz.

Örneğin sizin işiniz genel olarak galiba insanlar üzerinden yani genel olarak özneniz insan ve böyle olduğu için 14-90mm aralığında tam kare sensör daha çok amacınıza hitap ediyor. Arka plan bulanıklığı, daha fazla 3d his, post prodüksiyonda daha fazla derinlik vs müşteriyi daha çok cezbediyor ve teşvik ediyor.
Arka planı net olan bir fotoğrafımı arkadaş çevreme gösterdiğim zaman ilk tepki "telefonla mı çektin" oluyor. -Hayır kompoziyonu tamamladığı için diyaframı kıstım arka planı bilerek açtım deyince de "hıı anladııım" cevabı geliyor ve aslında memnun olmadıklarını hissettiriyorlar.
Genel kitle için bulanık arka plan = fotoğraf makinesi ile çekilmiş kare...

Fakat şahsi olarak arka plan bulanıklığı benim için ne kadar önemli? Aslında hiç önemli değil.
Yukarda 8-25mm ve 40-150mm yazmamın sebebi de bu aslında. F4 sabit lensler ve bu lenslerle doğada yürüyüş yapmak, kampa gitmek, şehirde sokak sokak gezmek tam karenin ağır hantal lenslerinden gelecek eziyet yerine tamamen keyif üzerine bir deneyim.
Lens F4 değilde 1.4 olsa ne işimize yarayacaktı? Daha ağır hantal olacaktı taşınmayacaktı ve doğada orman manzarası çekerken 1.4 diyaframı kaç kere kullanacağız, minimum 5.6 olacak diyafram ki tüm manzara net çıksın, keza o bile yetmiyor bazen. Bir anlamı olmayacaktı 1.4 olmasının.

Ama bazende insan portreleri çekerken net alan derinliğini düşürmek için çantamda 35mm 1.4 ve 90mm f2 yi gözü kapalı arıyorum. Doğa da hafif tele lensin yokluğu hissediliyor. O yüzden de Em10 mark 2 ile 40-150mm f4-5,6 kullanmaya devam ediyorum. Fuji 55-200ü gözüm kesmiyor çok ağır ve hantal malesef, aslında aşırı değil ama m43den geçince o ağırlık hissediliyor.

Özetle her şey tamamen amaca yönelik bence, hepsine hükmedecek tek yüzük pardon yani tek kamera uzun yıllar boyunca çıkmayacak sanırım :D
https://www.flickr.com/photos/144968395@N08/

Fujifilm X-S10
Fujiflm X-T1
XF 18-55mm F/2.8-4 | XF 56mm F/1.2 | XF 90mm F/2

Olympus OM-D E-M10 MARK 2
40-150mm R F3.5-5.6

tkcn13
Müdavim Üye

Mesajgönderen tkcn13 » Sal Haz 13, 2023 10:26 pm

Ağzınıza sağlık
Olympus m1 mark2
Laowa 7,5 mm f:2
Olympus 12-40mm f:2.8
Sigma 56mm f:1.4
Olympus 50mm f:1.8
Olympus 75-300mm

zekisofu
Müdavim Üye

Mesajgönderen zekisofu » Prş Haz 15, 2023 2:12 pm

tkcn13 yazdı:Ağzınıza sağlık

Teşekkür ederim, aslında senin oralarda hem geniş açı hem telefoto her türden bol malzemos vardır ;)

Kullanıcı avatarı
biunlu
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen biunlu » Cum Haz 16, 2023 12:38 pm

Kıyaslama sayesinde forum da canlanmış oldu.
Sanki bir ışıltı, bir parıltı geldi. :D
Değerli katkılarınız için çok teşekkürler.
Sayenizde sanırım üzerimdeki ölü toprağını biraz attım.
Şimdi yavaşça iphone mi arka cebime koyup, bataryamın şarjını güncellemeye gidiyorum. :lol:
Olympus OMD EM10 Mark II - Silver
M.ZUIKO DIGITAL ED 12-40 mm 1:2.8 PRO
M.ZUIKO DIGITAL ED 45mm F1.8
M.ZUIKO DIGITAL ED 60mm 1:2.8 Macro Lens

Tripod: Manfrotto Pixi Evo
Çanta: LOWEPRO SLINGSHOT 200 AW
Flaş: Godox tt350o /
Manueller: Olympus 50mm f/1.8 OM Zuiko
flickrr / 500px
web adresim:
https://ilkelifoto.wordpress.com/

Kullanıcı avatarı
DrOpMaN
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen DrOpMaN » Cmt Haz 17, 2023 5:43 pm

İPhone “candır” hocam; alabilene. “Simitçi bile iPhone kullanıyor” denen günlerden bu günlere. Hoş ben iPhone kullanabilenlerdenim. İPhone 4S :D
İyimser, Güleryüzlü, Sokulgan, Uyumlu, Özgürlükçü, Dürüst, Güvenilir, Disiplin sevmez, Araştırıcı, İyi konuşmacı, Sıcak kanlı, Ateşli, Becerikli
Flickr: https://www.flickr.com/photos/55958650@N07/
İlanlarım: https://www.sahibinden.com/arama?userId ... K2OiRccGYA

“Hangisini Alayım ?” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir