Metabones Canon EF to Micro Four Thirds Speed Booster aldım

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

Kullanıcı avatarı
webbie
Müdavim Üye

Metabones Canon EF to Micro Four Thirds Speed Booster aldım

Mesajgönderen webbie » Pzt Nis 08, 2024 2:04 pm

Çarşıda dolanırken, bir mağazada bu zımbırtıyı görüp biraz araştırdım ve sonrasında da satın aldım. Henüz elimde EF lens yok fakat en kısa sürede bir tane 50mm f1.4 almayı planlıyorum.
Bu zımbırtının ilgilimi çeken yönü, lensi 0.71 oranında daha geniş açıya dönüştürmesi ve hızlandırması oldu. Yani normalde m4/3’te 100mm’ye denk gelmesi gereken lens 71mm’ye denk geliyor ve diyaframı da yaklaşık f1.0 oluyor.
Şimdilik sadece kutusuna bakıyorum ve biraz daha araştırma yapıyorum. Eğer beğenmezsem, iade edebilirim.

tkcn13
Müdavim Üye

Re: Metabones Canon EF to Micro Four Thirds Speed Booster aldım

Mesajgönderen tkcn13 » Pzt Nis 08, 2024 7:54 pm

Hayırlı olsun. Bende Nikon ve Canon uyumlu viltrox ve k&f marka manuel adaptör var speed göster özellikleri yok, Pek beğenmedim netlik olsun vs. Sizinki otomatik odaklanma da olduğu için umarım beğenirsiniz.
Olympus m1 mark2
Laowa 7,5 mm f:2
Olympus 12-40mm f:2.8
Sigma 56mm f:1.4
Olympus 50mm f:1.8
Olympus 75-300mm

Kullanıcı avatarı
webbie
Müdavim Üye

Mesajgönderen webbie » Pzt Nis 08, 2024 11:01 pm

tkcn13 yazdı:Hayırlı olsun. Bende Nikon ve Canon uyumlu viltrox ve k&f marka manuel adaptör var speed göster özellikleri yok, Pek beğenmedim netlik olsun vs. Sizinki otomatik odaklanma da olduğu için umarım beğenirsiniz.

Benim için bir nev’i deneme olacak. Eğer adaptörü beğenir ve kullanmaya devam edersem, Canon’un geniş objektif yelpazesine kavuşmuş olacağım. Henüz Canon objektiflerle ilgili bilgim yok fakat aklımda özellikle geniş açı zum lensler var. Bir de Canon’un 135mm f/2.0 bir objektifi vardı sanırım; onu da denemek istiyorum.

zekisofu
Müdavim Üye

Mesajgönderen zekisofu » Cmt Nis 13, 2024 4:08 pm

O metabones Sigma 18-35 f1.8 lens için üretilmiş. Eğer XL olanıysa GH5 ve sonrası için tam uyumlu oluyor ve .64 çarpanı oluyor. Metabones, Sigma 18-35 lensi f1.3'e düşüyor. Yani tam kare karşılığı 24-50 parlaklık olarak f1.3, tam kare karşılığı olarak f2.6 bir lensin oluyor. O ayarda en yakın panasonic 10-25 ve 25-50 f1.7 lensler var ki fiyatları uçuk kaçık. Ben bile almadım, düşün yani :)

tkcn13
Müdavim Üye

Mesajgönderen tkcn13 » Cmt Nis 13, 2024 7:16 pm

Bende sigma 50-100 f1.8 var Nikon uyumlu vaktinde baya araştırmıştım bu adaptörü hatta Zeki hocam size de danışmiştim ve sizinde dediğiniz gibi bu adaptör Panasonice daha uyumlu olduğunu birçok yabancı sitede gördüm hatta kullananlarin hemen hepsi Panasonic gövdeyle kullaniyormuş.
Olympus m1 mark2
Laowa 7,5 mm f:2
Olympus 12-40mm f:2.8
Sigma 56mm f:1.4
Olympus 50mm f:1.8
Olympus 75-300mm

Kullanıcı avatarı
webbie
Müdavim Üye

Mesajgönderen webbie » Cmt Nis 13, 2024 11:25 pm

Bendeki Ultra olarak geçen ve 0.71x çarpanlı model. Bu modelin kodu MB_SPFF-m43-BT4 olarak geçiyor ve neredeyse tüm Olympus ve Panasonic modelleriyle uyumluymuş. Kendi sayfasında, aşağıdaki bilgi yer alıyor;

Camera Body Compatibility List
Blackmagic: Micro Cinema Camera, Pocket Cinema Camera
JVC: GY-LS300
Olympus: E-M1, E-M1 Mark II, E-M5, E-M5 Mark II, E-M10, PEN-F, E-P5, E-PL3
(Incompatible with OM System OM-1 due to the physical interference between the adapter and camera body)
Panasonic: GX1, GX7, GX8, GX80/85, GH1, GH4, GH5, GH5s, G2, G3, G5, G7, G8, G80/85, G9, GM1, GF3, AF100

Yukarıda sayılan modeller dışında kalanlarla test edilmediği için listeye alınmamış(mış).

Bahsettiğiniz Sigma lense biraz baktım ve uyguna bulabilirsem, hemen alırım. Panasonic’in 10-25mm ve 25-50mm lensleri, 2014 model 3 serisi BMW parasına denk geliyor ki öyle bir bütçe ayırsam, koşa koşa Sony A1 alırım :)

Almış olduğum 12-35mm Panasonic lensi hiç kullanmadığımı fark ettim. Daha önce forumdan bir arkadaş (sanırım Dropman’dı) bana uygun lensin 35-100mm olduğunu söylemişti ve haklı çıktı. Yönetmen bir arkadaşımın film çekiminde kullandığı (adam BBC için program çekiyor ve bunu GH5’le yapıyor) 12-35mm lensi bozulmuş ve benimkini satın almak istedi. Ben de kullanmadığım için tamam deyip, lensi verdim. Hazır elimde Metabones varken, boyutu çok büyük olmayan ama Panasonic’ten daha hızlı bir lens bakayım diyorum. Sanırım 24-70mm f2.8 (0.71x2 çarpanla 33.5-98mm yapıyor ve f2.0’a denk geliyor) civarı ya da varsa f2.0-1.8 yada 1.7 bir lens tam aradığım lens olur.
Aklımda Canon’dan çok Sigma modelleri var. Bugüne kadar kullandığım (şu anda 56mm f/1.4 var) Sigma lenslerin hepsini çok beğendiğim ve nedense Canon’a anlamsız bir şekilde gıcık olduğum için, önce Sigma bakacağım.
Çok fazla yatırım da yapmak istemiyorum çünkü yine kaşınmaya ve Sony A1 ile A7M3’e bakmaya başladım. Yönetmen arkadaşım da haftaya Panasonic S5’ini denemem için bana bırakacak. Bu sayede, full frame ile olan ilişkimi daha sağlıklı gözden geçiririm diye düşünüyorum.

Metabones için anladığım durumu anlatayım;

Metabones’un Speed Booster’ları çok pahalı. Bendekinin sıfırı 650£ civarında. Bu parayı ancak 2 durumda vermek bence mantıklıdır;
1- M4/3 sisteminde kalmaya kararlı olup, Metabones’un maliyetini 3 lenste oluşan fiyat farkıyla çıkaracağını bilmek.
2- Elinde halihazırda EF lensler olması ve M4/3 lenslere yatırım yapmak istememek.
3- Bu da bonus fikir olabilir. M4/3 sistemde olan ve fiyatları gerçekten de uçuk olan f/1.7 lenslerle aynı hızdaki lenslere çeyrek fiyatına sahip olmak.

Kullanıcı avatarı
burakciftci82
Müdavim Üye

Mesajgönderen burakciftci82 » Pzt Nis 15, 2024 1:10 am

webbie yazdı:...

Hocam size 56mm 1.2 ile fotoğraf paylaşma sözüm vardı, epeydir aklımdaydı ama bir türlü Flickr a yükleyemedim, elimin altında hazır olanlarda ailevi fotoğraflardı o yüzden bu zamana kadar sarktı.
Geç olsun güç olmasın, sizin konuyu görünce buradan paylaşayım :)
https://flic.kr/p/2pKeubZ
https://flic.kr/p/2pKgRHb
https://flic.kr/p/2pKghrv
https://www.flickr.com/photos/144968395@N08/

Fujifilm X-S10
Fujiflm X-T1
XF 18-55mm F/2.8-4 | XF 56mm F/1.2 | XF 90mm F/2

Olympus OM-D E-M10 MARK 2
40-150mm R F3.5-5.6

Kullanıcı avatarı
webbie
Müdavim Üye

Mesajgönderen webbie » Pzt Nis 15, 2024 12:33 pm

burakciftci82 yazdı:

Hocam size 56mm 1.2 ile fotoğraf paylaşma sözüm vardı, epeydir aklımdaydı ama bir türlü Flickr a yükleyemedim, elimin altında hazır olanlarda ailevi fotoğraflardı o yüzden bu zamana kadar sarktı.

Bu lensi ve genel olarak Fuji’nin renklerini çok seviyorum, üzerine bir de sizinin özeniniz ve yeteneğiniz binince, ortaya harika fotoğraflar çıkmış.
Ellerinize, emeğinize sağlık.

Kullanıcı avatarı
burakciftci82
Müdavim Üye

Mesajgönderen burakciftci82 » Pzt Nis 15, 2024 11:46 pm

webbie yazdı:
burakciftci82 yazdı:

Bu lensi ve genel olarak Fuji’nin renklerini çok seviyorum, üzerine bir de sizinin özeniniz ve yeteneğiniz binince, ortaya harika fotoğraflar çıkmış.
Ellerinize, emeğinize sağlık.

Çok çok teşekkür ediyorum hocam beğenmenize ayrıca mutlu oldum.
Fotoğraflarda düzenleme yoktu ve dediğiniz gibi fujinin renkleri cidden göze hoş geliyor. Bu lensi alırken biraz acele ettim az biraz sabretseydim Wr model alabilirdim ama bu da çok iyi işler başarıyor :)

Fujifilm X-S10
Fujiflm X-T1

40-150mm R F3.5-5.6

Kullanıcı avatarı
webbie
Müdavim Üye

Mesajgönderen webbie » Pzt Nis 22, 2024 11:53 am

burakciftci82 yazdı:Çok çok teşekkür ediyorum hocam beğenmenize ayrıca mutlu oldum.
Fotoğraflarda düzenleme yoktu ve dediğiniz gibi fujinin renkleri cidden göze hoş geliyor. Bu lensi alırken biraz acele ettim az biraz sabretseydim Wr model alabilirdim ama bu da çok iyi işler başarıyor :)

Bu sabah itibariyle, saçma sapan bir durum oluştu ve daha önce bahsettiğim yönetmen arkadaşım; fotoğraf makinemi (G9), 12-35 ve 100-300 lensleri, Metabones’u satın alıp gitti. Benim satmak gibi bir düşüncem yoktu ama onun almak gibi bir düşüncesi varmış ve sabahın 8’inde kapıya dayanınca, hepsini verdim. Elimde bir tek Sigma 56mm kaldı ve onu da ne yapacağımı bilmiyorum. Satmaya gönlüm el vermiyor ama elimde tutmam için de ya bir Pen-F ya da GX8/GX9 almam gerekecek ve o da bana gereksiz masraf gibi geliyor.
Bir süredir aklımı Sony tam kareler kurcalıyordu ama sizin çektiğiniz fotoğrafları görünce, aklın yine Fuji’ye kaydı. Oldukça kişisel bir yorum olacak ama nedense Fuji’nin renklerini diğer makinelerde göremiyorum. O yüzden de X-S10 veya eski makinem olan X-H1’e dönmeyi düşünüyorum.
Bakalım, iyice tüccar oldum ve bu durum da hoşuma gitmiyor. Muhtemelen bu aralar alacağım makineyi uzun yıllar kullanırım.

Kullanıcı avatarı
burakciftci82
Müdavim Üye

Mesajgönderen burakciftci82 » Pzt Nis 22, 2024 4:42 pm

webbie yazdı:
burakciftci82 yazdı:Çok çok teşekkür ediyorum hocam beğenmenize ayrıca mutlu oldum.

Bu sabah itibariyle, saçma sapan bir durum oluştu ve daha önce bahsettiğim yönetmen arkadaşım; fotoğraf makinemi (G9), 12-35 ve 100-300 lensleri, Metabones’u satın alıp gitti. Benim satmak gibi bir düşüncem yoktu ama onun almak gibi bir düşüncesi varmış ve sabahın 8’inde kapıya dayanınca, hepsini verdim. Elimde bir tek Sigma 56mm kaldı ve onu da ne yapacağımı bilmiyorum. Satmaya gönlüm el vermiyor ama elimde tutmam için de ya bir Pen-F ya da GX8/GX9 almam gerekecek ve o da bana gereksiz masraf gibi geliyor.
Bir süredir aklımı Sony tam kareler kurcalıyordu ama sizin çektiğiniz fotoğrafları görünce, aklın yine Fuji’ye kaydı. Oldukça kişisel bir yorum olacak ama nedense Fuji’nin renklerini diğer makinelerde göremiyorum. O yüzden de X-S10 veya eski makinem olan X-H1’e dönmeyi düşünüyorum.
Bakalım, iyice tüccar oldum ve bu durum da hoşuma gitmiyor. Muhtemelen bu aralar alacağım makineyi uzun yıllar kullanırım.

Akşam Bi kaç tane daha paylaşayım o halde :D 56mm 1.2 rüya gibi lens, aşırı derecede hoşuma gidiyor ve kullanmaktan en çok keyif aldığım lenslerden biri.
X-H1 bence halen taş gibi makine, X-S10 almasaydim muhtemelen X-H1 alırdım ve hatta halen ara ara X-H1 alıp deneyimlemek istiyorum. Tank gibi gövde hissiyatı muazzam gerçekten ve sensör ve de yazılım özellikleri halen güncelliğini koruyor

Fujifilm X-S10
Fujiflm X-T1

40-150mm R F3.5-5.6

Kullanıcı avatarı
webbie
Müdavim Üye

Mesajgönderen webbie » Pzt Nis 22, 2024 5:56 pm

Paylaşmayın artık. Olan var, olmayan var :)
Şaka bir yana, eğer Fuji’ye dönersem ki Sony tam kare ile Fuji arasında gidip geliyorum, istediğim iki lens var; 16-80mm f/4 ve 56mm f/1.2. Bu iki lens büyük oranda işimi görecektir. Açıkçası, Sony ile ilgili sorunum boyut kaynaklı. Yani ben profesyonel fotoğrafçı değilim ve yanımda bazuka gibi lenslerle dolaşmak da bana göre değil. Bugün Nikon için üretilmiş bir lens gördüm. Sanırım 150-600mm’lik tam kare bir lensti. Kalınlığı kafam kadar, uzunluğu kolum kadar bir lensti. Aynı durum Sony için de geçerli. www.pxlmag.com sitesinden gövde ve lensleri kıyaslıyorum ve her kıyaslamadan sonra tam kareden biraz daha uzaklaşıyorum. Fuji’de de 50-140mm bana göre değil. Çok büyük. Onun fiyatına ikinci el bir Oly Em1 mk2 ya da Pana G9 ile 35-100mm lens alıp ikinci makine olarak gezdirmeyi tercih ederim. Daha yavaş ve karanlık olacaktır ama bana yeter.

Fujifilm X-H1 ne kadar eleştirilse de benim sevdiğim bir makinedir. X-H1 yerine alacağım Fuji ya X-S10 ya da X-T4 olabilir. Titreşim önleyiciye alıştığım için, neredeyse aradığım ilk özellik o oluyor. Dropman arkadaşımızın satışa çıkardığı X-S10’u almamakla hata ettim. Şimdi bakıyorum da X-S10’larla X-T4’leri aynı fiyata satıyorlar. Bir arkadaşım şu anda Türkiye’de. Hazır o oradayken, uygun fiyata bir X-H1, X-S10 ya da X-T4 bulabilirsem, alırım. Fuji burada saçma fiyatlara satılıyor ve oradan Fuji alamazsam, buradan alternatif bir marka/model bakarım artık.

Kullanıcı avatarı
burakciftci82
Müdavim Üye

Mesajgönderen burakciftci82 » Pzt Nis 22, 2024 6:29 pm

webbie yazdı:Paylaşmayın artık. Olan var, olmayan var :)
Şaka bir yana, eğer Fuji’ye dönersem ki Sony tam kare ile Fuji arasında gidip geliyorum, istediğim iki lens var; 16-80mm f/4 ve 56mm f/1.2. Bu iki lens büyük oranda işimi görecektir. Açıkçası, Sony ile ilgili sorunum boyut kaynaklı. Yani ben profesyonel fotoğrafçı değilim ve yanımda bazuka gibi lenslerle dolaşmak da bana göre değil. Bugün Nikon için üretilmiş bir lens gördüm. Sanırım 150-600mm’lik tam kare bir lensti. Kalınlığı kafam kadar, uzunluğu kolum kadar bir lensti. Aynı durum Sony için de geçerli. http://www.pxlmag.com sitesinden gövde ve lensleri kıyaslıyorum ve her kıyaslamadan sonra tam kareden biraz daha uzaklaşıyorum. Fuji’de de 50-140mm bana göre değil. Çok büyük. Onun fiyatına ikinci el bir Oly Em1 mk2 ya da Pana G9 ile 35-100mm lens alıp ikinci makine olarak gezdirmeyi tercih ederim. Daha yavaş ve karanlık olacaktır ama bana yeter.

Fujifilm X-H1 ne kadar eleştirilse de benim sevdiğim bir makinedir. X-H1 yerine alacağım Fuji ya X-S10 ya da X-T4 olabilir. Titreşim önleyiciye alıştığım için, neredeyse aradığım ilk özellik o oluyor. Dropman arkadaşımızın satışa çıkardığı X-S10’u almamakla hata ettim. Şimdi bakıyorum da X-S10’larla X-T4’leri aynı fiyata satıyorlar. Bir arkadaşım şu anda Türkiye’de. Hazır o oradayken, uygun fiyata bir X-H1, X-S10 ya da X-T4 bulabilirsem, alırım. Fuji burada saçma fiyatlara satılıyor ve oradan Fuji alamazsam, buradan alternatif bir marka/model bakarım artık.

Bu ara nakit sıkışıklığım var hocam ben de Xs10 veya Xt2 yi satacağım, ilan açmıştım, foruma uygun fiyattan verebilirim. Hangisi satılırsa diğerini elimde tutmaya devam edeceğim. 18-55mm ile de verebilirim isteğe göre…

56mm 1.2 nin yanında 90mm f2 de var bende ve 90mm f2 görece ağır ve büyük bir lens var ona bakınca yine Olympus un taşınabilirliği cezbediyor, aynı klasmandaki 75mm 1.8 ile ağırlık ve boyut olarak ciddi fark var. Buradan ff sisteme bakarsak ağırlık ve boyut ciddi oranda artıyor. İmaj kalitesini ff sistemde deneyimleme şansım olmadı yani ff set sahibi olmadım ama fuji özellikle jpeg ve lens taşınabilirliği konusunda bana fazlası ile yetiyor. Ve 1.2 açıklığındaki keskinliği gayet tatminkar, ben yine de eve geçinde 1.2 ile fotoğraflar paylaşayım foruma renk gelsin :D

Fujifilm X-S10
Fujiflm X-T1

40-150mm R F3.5-5.6

“m43 sistem uzatma tüpleri & adaptörleri incelemeleri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir