Olympus OM-D E-M1 ana konu

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

Kullanıcı avatarı
Kokopelli
Üye

Re: Olympus OM-D E-M1 ana konu

Mesajgönderen Kokopelli » Çrş Eki 09, 2019 3:52 pm

azulceleste yazdı:
Kokopelli yazdı:

Hayırlı olsun :)
Biraz detay sorular yönelteceğim

Kokopelli yazdı:Yılların makinası ama hala bu kadar mı rafine olur?

Rafineden kastınız nedir?

Sevdiğim şeylere rafine diyorum. Yağın makbulü rafinesiymiş gibi anıp anıp, şimdi de organik olanın ne kadar az rafine olduğu ile övündüğü durumlar dışında tabi :)

Rafineyi normalde "hissle kontrol edilebilen" (intiutive), "kaliteli" ve daha çok "tasarımında çok düşünülmüş" yerine kullanıyorum ama burada "yılların makinesi" diyerek iyice sapıtmışım, "kontroller tepkilere iyi cevap veriyor, yıllar içinde kendini salmamış, eski olmasına rağmen (ki o zamanlara ait bazı makinalar fazla yavaş çalışıyor veya kalite hissiyatı düşük, boyası soyulmuş vs olabiliyor) hala çok rahat kullanılabilir vaziyette." demek istemişim :)

Kokopelli yazdı:Hızlı, vizörü net, büyük, titreşim önleyici inanılmaz.

Hızlı derken? Makinenin açılması mı hızlı, odak takibi mi, ya da buffer kapasitesi mi? Ayrıca büyük derken ergonomik anlamda ele oturuyor anlamında dediniz galiba, yanlış mı anladım?

Evet şöyle yazmalıydım, bu da olmamış:

"Vizörü büyük ve net, tazeleme hızı, harekete reaksiyonu yüksek."
"Titreşim önleyici oldukça etkili. O kadar övülüyor olmasına rağmen bu kadar iyi çalışacağını tahmin etmemiştim"
ilaveten, evet, "Deneyip de elime uyan aynasızlardan bir bu var, bir de Fujifilm T2/T3. " (Yalnız burada OM-D E-M1'i battery grip ile sayıyorum. Grip olmayınca hala küçük bir makina ve serçe parmağım hala dışarıda kalıyor

Kokopelli yazdı:Arkadaşlar jpg çıktılarına hayran oldu. Gerçi kit lens değdirmedim daha. 20mm 1.7 Lumix ve 45mm 1.8 Olympus lenslerin de etkisi büyük olmuş olabilir tabi.

Benim de elimde 45mm f/1.8 var. Birbirlerine yakışır diyorsunuz öyle mi? Heyecanlandım :)

Ah işte evet bunu doğru yazmışım :) Bence kesinlikle yakışıyor. 20mm ile koca gövde-güdük lens biraz dengesi durmuş olabilir.

Kokopelli yazdı:E-M1 II yi düşünemiyorum, kim bilir nasıl bir şeydir.

İmkanı olanın kaçırmaması gereken bir makine kesinlikle

36 Mpixel yeni M43 makinalar çıksın da ucuzlasın diye bekliyorum :D
_
SB

Damper16
Müdavim Üye

Mesajgönderen Damper16 » Çrş Eki 09, 2019 4:58 pm

@azulceleste hocam hiç m1 denediniz mi ?
Olympus M1MARK2
Olympus 12.40 f2.8 pro

Damper16
Müdavim Üye

Mesajgönderen Damper16 » Çrş Eki 09, 2019 5:05 pm

Bende bu sektörü araştırıp acemi olarak sony a6000 ile hobiye giriş yapacaktım.Ardından donanımhaber vs araştırırken en son burada fikir alışverişin de bulundum,m10 mark2 de karar kılmışken bir kaç kişi temiz m1 al dedi.Son anda m1 aldım.Çok memnunum bir kaç kere alıp sattım lakin vazgeçemiyorum,yeniden aldım,dönemine göre mükemmel bir makine :)
Olympus M1MARK2
Olympus 12.40 f2.8 pro

shadowmexo
Üye

Mesajgönderen shadowmexo » Sal Oca 21, 2020 9:26 pm

Arkadaşlar selamlar. M1 gövdesinde stacking sonuçları başarılı mıdır? Şuan Panasonic GX85 kullanıyorum ama stacking sonuçları bence en dandik Stacking programı kadar dahi başarılı değil. M1 ile makine üzerinde stacking yapan arkadaşların görüşlerini rica edebilir miyim

Kullanıcı avatarı
ciddibiri
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen ciddibiri » Çrş Oca 22, 2020 12:35 am

shadowmexo yazdı:Arkadaşlar selamlar. M1 gövdesinde stacking sonuçları başarılı mıdır? Şuan Panasonic GX85 kullanıyorum ama stacking sonuçları bence en dandik Stacking programı kadar dahi başarılı değil. M1 ile makine üzerinde stacking yapan arkadaşların görüşlerini rica edebilir miyim

Tahmin ediyordum ama net bilgim yoktu. Fakat şu gerçek hep olacaktır. Programlar fotoğraf makinası üreticilerinin firmware güncellemelerinden çok daha hızlı güncellenirler, çok daha uzun ömürlüdürler. "X mode gövde" üreticisi için artık satış karı getirmiyor ise ona zerre güncelleme gelmez ve tüm firmware hataları ile vs. orada kalır iken program defalarca güncelleme alabilir. Çok daha uzun ömürlü olabilir. X stack programı 10 senedir 50 kez güncelleme ile çok daha iyileştirilmiş olabilirken gövde belki 2-3 firmware güncellemesi alıp belki de stacking yönünden zerre ilerleme almamış olabilir.
INSTAGRAM : https://www.instagram.com/ciddiyibiri/ - flickr adresimiz - https://www.flickr.com/groups/m43turkiye/ - flickr kullanımına dair faydalı bilgiler - viewtopic.php?f=10&t=32 - Kişisel flickr : https://flickrock.com/ciddi - B L O G U M http://fotoptik.blogspot.com
-
Ekipmanlarım : E-P5 , OM-D E-M10 - 14-42mm. R II, 14-150 II, 25mm. F1.8, 60mm. F2.8 makro (Vivitar 75-205mm. tele, Olympus OM 50mm. F1.8, Carl Zeiss Jena 135mm. F3.5, Helios 44M-6 58mm. F2.0)
-
Tamrac Velocity 5766 çanta , Transcend TS RDF8K USB3.0 kart okuyucu, Sandisk SDHC UHS-I 45mb/s kart , Manfrotto PIXI mini tripod

shadowmexo
Üye

Mesajgönderen shadowmexo » Çrş Oca 22, 2020 1:07 am

Cevabınız için teşekkür ederim Ciddi üstad
Sanırım gövde üzerinde stacking olayına pek takılmamak lazım o halde. Güzel sonuçlar için her zaman bilgisayar kullanmak doğru olabilir. Belki manzara gibi geniş aralıklı dilimler yaparken makine işe yarayan sonuçlar çıkarabilir diye düşünüyorum bende.

“Olympus OM-D serisi” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 14 misafir