APS-C'den Tekrar Olympus'a Dönüş Kişisel Düşüncelerim

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

Forum kuralları
Dikkat ! Olympus markasının üretmiş olduğu m43 sistem gövdeler hakkında içerik paylaşalım lütfen...
Kullanıcı avatarı
DrOpMaN
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Re: APS-C'den Tekrar Olympus'a Dönüş Kişisel Düşüncelerim

Mesajgönderen DrOpMaN » Pzr Haz 12, 2022 9:54 pm

Geçen yıl yaptığım yorumlardan birinde X-Trans sensörlere bulaşmayın yazmıştım. Tamam yüksek ISO’da belirli bir avantajı vardı; ancak bugün itibariyle tüm sensörler birbirine çok yakın hale geldi. Firma olarak Fujifilm kullanıcısına azami önem veren bir kurum. Keşke onların hassasiyetinin onda biri m43 üreticilerinde oysaydı.

A, B, C takılmayın; çıkın fotoğraf çekin. Profesyonel şeyler sizden beklenmiyorsa kullandığınız gövdeler fazlarıyla yeterli, hatta halen avantajları var.

Ve yine geçmiş yorumlarımdan birinde yine yazmıştım; 24x36mm sensörün altındakiler hikaye diye… Benim emektar D70’in sensörü CCD :) 6MPixel ! Yeterli mi; kesinlikle yeterli. Çok zorlanırsam Gigapixel AI ile 2x büyütüveriyorum; misss!!!

Bir gün bir orta formatım olursa -ki bu şartlarda imkansız- görünüyor. O zaman “Aha, makine işte” diye yazarım burada :)
İyimser, Güleryüzlü, Sokulgan, Uyumlu, Özgürlükçü, Dürüst, Güvenilir, Disiplin sevmez, Araştırıcı, İyi konuşmacı, Sıcak kanlı, Ateşli, Becerikli
Flickr: https://www.flickr.com/photos/55958650@N07/
İlanlarım: https://www.sahibinden.com/arama?userId ... K2OiRccGYA

Damper16
Müdavim Üye

Mesajgönderen Damper16 » Pzr Haz 12, 2022 9:57 pm

magicboyguccino yazdı:Fujifilmde güzel lensler var. Ancak ne hikmetse satıcılar fujifilmi tavsiye etmiyor. Bunun bir nedeni sanırım fujifilmin makinaları kendilerinin satması. İkinci el piyasası da bazı alsatcılarda oluşamaması.

Ben uygun fiyatlarda olympus omd1 mark2 bulursam alırım. Bayağı işimi görür diye düşünüyorum.

M1MARK2 ve 75mm f1.8 aşktır hocam adamı FF'ten soğutur :)
Olympus M1MARK2
Olympus 12.40 f2.8 pro

Kullanıcı avatarı
burakciftci82
Müdavim Üye

Mesajgönderen burakciftci82 » Pzr Haz 12, 2022 10:00 pm

zekisofu yazdı:İğnelemek belki, dalga geçmek asla! olur mu öyle şey.
Fotoğraf işinde ayrışma eskiden vardı. Şimdi piyasa satüre oldu, belli bir fonksiyonel dolgunluğa ulaştı. Markalar kendilerini ayrı tutmaya çalışsa da ürünler hep aynı. Bu durum sadece fotoğraf işinde değil her alanda böyle.

Sizin de isabetle buyurduğunuz gibi "normal fotoğraf makineleri" ortadan kalkıyor, profesyonel, endüstriyel fotoğraf makineleri dönemine çoktan girdik bile.
Ben burada hep biz fotoğraf işinden para kazanmayanlar için yorum yapıyorum.

Gerçi fotoğrafın profesyonel kullanımının çoğunu oluşturan sosyal medya gibi dijital mecralarda içerikler çok çabuk tüketiliyor. Ekran boyutu olarak 15" bilgisayar, tablet ve telefonda tüketilen fotoğraflar için yüksek seviyeli fotoğraf makinesi almanın gereği kalmadı çoktan. Hatta reklam ajansları bile stok fotoğraf sitelerinden yüksek çözünürlüklü dosya indirmiyor. Baskı işleri için durum farklı ve fotoğraf makineleri bu profesyonel alanlar için üretilir oldu. Orda da durum biraz karışık gerçi. Stok fotoğraf sitelerinde yaklaşık bir milyar evet yanlış duymadınız bir milyar fotoğraf ve video var.

O yüzden, Allah gecinden versin elimdeki samsung note8 ölür de ben de yeni cihaz almak durumunda kalırsam, artık şahsen fotoğraf çekimi artık çanta taşıma yerine yeni çıkan cep telefonlarından birini almayı düşünüyorum. Çanta düzmek de otuzbin lira yeni telefon da otuzbin lira.

Yani m43ten cep telefonuna adlı bir yazıyı sizden önce ben yazabilirim :)

Başta dediğim gibi profesyonel işler için değerlendirme yapmıyorum. Video işleri için 3 m43 gövdem her zaman duracak mesela, program çekimi için üç telefon alacak değilim ya.
Sevgiyle kalın

Tamam iğnelemek kabul şaka asla olsun o zaman :D
endüstriyel fotoğraf makineleri dönemine çoktan girdik bile. Kesinlikle katılıyorum. Son zamanlarda M43 için ciddi bodyler çıktı ama çoğunun adı sanı bile duyulmadı. Ve tamamen sinema için tasarlandıkları çok belliydi.

Artık fotoğraf makinelerini ben şöyle değerlendiriyorum;
Örneğin İphone 13 Pro akıllı telefonu Tesla Model S olarak nitelendirirsek hobi için kullandığımız fotoğraf makineleri de 70lerden kalma W115 Kasa Mercedes 220'dir. Şöyle ki Çok paranız vardır ve sıfır otomobil aldınız, Tesla Model Sin için Film izlekten tutun oyun oynamaya, aracın içini çeşitli güzel kokularla iklimlendirmeye ve de yüksek elektrik motoru ile bir çok içten yanmalı motordan alamayacağınız tork ve güce sahipsiniz.
Fakat arabada ruh yok kullanım hissiyatı yok ya da özlediğiniz keyfi vermiyor. Burada da W115 220 devreye giriyor, çok yakıyor gücü yok sadece bir otomobilin yapacağı şeyi yapabiliyor yani sizi a noktasından b noktasına götürüyor. Ama arabanın ruhu var kullanırken keyif alıyorsunuz mutluluk hissediyorsunuz ve kendinizi başka zamanda hissediyorsunuz. Radyo da nostaljik bir şarkı çalışıyor ara da bir gazlıyorsunuz vs vs uzar gider. Fakat sadece hafta sonları biniyorsunuz veya kapının önünde durması da mutlu hissettiriyor. Bakıyorsunuz sadece bir otomobil o, ama diğeri yani Model S 4 tekerlekli bir bilgisayar artık.

Kanımca fotoğraf makinleri de aynı noktada da artık. Kit lens veya ucuz prime lens kullanan bir kullanıcının gerçekten artık cep telefonundan ileri fotoğraf çekeceğini sanmıyor. Hele ki Huawei P50 ler Mate 40 lar İphone 13 Pro lar ve s22 ler yapay zekayla jpeglerle şov yaparken.
%300 zoom yapınca arada yine farklar belli olacaktır ama instagramda fark kesinlikle yok malesef.
En son burakciftci82 tarafından Pzr Haz 12, 2022 10:10 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
https://www.flickr.com/photos/144968395@N08/

Fujifilm X-S10
Fujiflm X-T1
XF 18-55mm F/2.8-4 | XF 56mm F/1.2 | XF 90mm F/2

Olympus OM-D E-M10 MARK 2
40-150mm R F3.5-5.6

Kullanıcı avatarı
burakciftci82
Müdavim Üye

Mesajgönderen burakciftci82 » Pzr Haz 12, 2022 10:04 pm

DrOpMaN yazdı:Geçen yıl yaptığım yorumlardan birinde X-Trans sensörlere bulaşmayın yazmıştım. Tamam yüksek ISO’da belirli bir avantajı vardı; ancak bugün itibariyle tüm sensörler birbirine çok yakın hale geldi. Firma olarak Fujifilm kullanıcısına azami önem veren bir kurum. Keşke onların hassasiyetinin onda biri m43 üreticilerinde oysaydı.

A, B, C takılmayın; çıkın fotoğraf çekin. Profesyonel şeyler sizden beklenmiyorsa kullandığınız gövdeler fazlarıyla yeterli, hatta halen avantajları var.

Ve yine geçmiş yorumlarımdan birinde yine yazmıştım; 24x36mm sensörün altındakiler hikaye diye… Benim emektar D70’in sensörü CCD :) 6MPixel ! Yeterli mi; kesinlikle yeterli. Çok zorlanırsam Gigapixel AI ile 2x büyütüveriyorum; misss!!!

Bir gün bir orta formatım olursa -ki bu şartlarda imkansız- görünüyor. O zaman “Aha, makine işte” diye yazarım burada :)

Valla para olsa X-Trans sensöre bulaşılır hocam. İnanılmaz keyifli cihazlar bence. Her yerde fujinin renkleri fujinin renkleri diye yazarlardı ama inanmazdım. Cidden güzel renk spektrumları var.

Eskiden Orta format bi tık ulaşılabilirdi. Hatta bir ara arkadaş ortamında GFX aslında alınabilir filan muhabbeti yapardık.
Hayaldi. Hayal bile edilemiyor artık öyle bir ekonomi :D

Fujifilm X-S10
Fujiflm X-T1

40-150mm R F3.5-5.6

Kullanıcı avatarı
burakciftci82
Müdavim Üye

Mesajgönderen burakciftci82 » Pzr Haz 12, 2022 10:08 pm

magicboyguccino yazdı:Fujifilmde güzel lensler var. Ancak ne hikmetse satıcılar fujifilmi tavsiye etmiyor. Bunun bir nedeni sanırım fujifilmin makinaları kendilerinin satması. İkinci el piyasası da bazı alsatcılarda oluşamaması.

Ben uygun fiyatlarda olympus omd1 mark2 bulursam alırım. Bayağı işimi görür diye düşünüyorum.

Satıcı tavsiye etmiyorsa prim aldığı başka marka vardır hocam. Fujifilm shoplara gidip deneyimleyin cidden güzel makineler.
Fujinin Lens skalası da güzel ürettiği lenslerde keskinlik netlik sonuçları da çok iyi.

canj23 yazdı:Bir kaç sene öncesine kadar fiyat performans ürünleri olan m43 sistem maalesef şuanda aynı konumda değil. Yeni bir set kursam tercihim m43ten yana olmaz sanırım fiyatlar neredeyse FF fiyatlarına geldi.

Şaka gibi hocam piyasada lens yok. Sarı siteye giriyorum 2000-3500 arası bi kaç tane kit lens var sonra fiyatlar bir artıyor en düşüğü 5-6bin TL. Ucu bucağı görünmüyor artık.

Fujifilm X-S10
Fujiflm X-T1

40-150mm R F3.5-5.6

“Olympus m43 sistem gövdeleri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 10 misafir