M43 sistemde Manuel lens kullanimi

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

Forum kuralları
Dikkat ! Olympus markasının üretmiş olduğu m43 sistem gövdeler hakkında içerik paylaşalım lütfen...
Black102
Isınmaya Başlayan Üye

M43 sistemde Manuel lens kullanimi

Mesajgönderen Black102 » Pzt May 13, 2019 12:53 am

Herkese merhaba.
Bir süredir kenarda yatmakta olan ve hiç yanıma almadığımi farkettigim Canon 5dm2 makinemi ve 24 105 lensimi daha küçük taşınabilir bir sisteme geçmek ve bununla beraber Manuel lenslerimi daha efektif kullanabilmek için sattım. Öncelikle aklımda fuji Xt20 vardı ve almaktan son anda vazgeçtim.

Manuel lenslerimi etkin bir şekilde kullanabilmek için en çok işime yarayacağını düşündüğüm özellik olarak body içinde imaj sabitleme olacağını düşündüm. Bunu düşünmemin sebebi ise teoride söyle; eğer 50mm 1.8 lensi düşük ışık koşullarından dolayı 1.8 e almak yerine 5.6 gibi bir değere getirip ( görüntü sabotlemeyi kullanarak) daha fazla net alan mesafesi oluşturarak Manuel netlemeyi kolaylaştırmak (İSO yuda çok fazla arttırmak istemiyorum).
İmaj sabitleme ile ilgili böyle bir saplantiya kapildim. Pratikte işler bu şekilde mi oluyor özellikle manuel lens kullananlar deneyimlerini paylaşabilirim.
Eger bu yaptığım çok mantıklı bir analiz değilse fuji Xt20 alıp geçebilirim de(elimde fuji sistem aksesuar ve adaptorler mevcut)
Bu fikirden yola çıkarak fuji xh1 ve Sony a7ii de düşündüm (iki makinede de body imaj sabitleme mevcut) ikiside çokta küçük olmayan makineler ama kafamı karıştırıyorlar.

Son olarak eğer bu sisteme geçersem aklımda olympus em5 mii ve em10 miii var. Hangisini tavsiye edersiniz.
Biraz uzun oldu galiba teşekkürler simdiden
En son Black102 tarafından Pzt May 13, 2019 8:26 am tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Black102
Isınmaya Başlayan Üye

Re: M43 sisteme gecmelimiyim

Mesajgönderen Black102 » Pzt May 13, 2019 12:56 am

Farklı önerilerde açığım bu arada (Panasonic, Pen, rangefinder)

daniska
Müdavim Üye
İletişim:

Re: M43 sistemde Manuel lens kullanimi

Mesajgönderen daniska » Pzt May 13, 2019 9:18 am

Bence manuel lensler ile en çok verimi alacağınız fiyat performans olarak da size uygun olduğunu düşündüğüm A7 ii. Manuel lensler ff sensörde daha bi kendilerini gösterecektir. Net alanın fazla olmasını isterseniz m43 daha iyi tabi bu noktada. Olympuslarda bahsettiğiniz titreşim önleme çok iyi çalışıyor.

Dijital:Olympus OM-D E-M5 Mark II, Lumix DMC-FT4.
Panasonic 8mm f/3.5, Panasonic G X PZ 45-175mm f4.0-5.6.
Olympus 17mm f/1.8, Olympus 45mm f/1.8.

Analog: Olympus OM-4 Ti Titanium Champagne, Nikon F75, Pentax MZ-5.
Oly Auto-W 28mm f/2.8, Oly Auto-S 50mm f/1.4, Oly Auto-T 135mm f/2.8.
Helios 81H 53mm f/2.0, Nikon 50mm 1.4D, SMC Pentax-FA 28-70mm f/4 AL.

Aksesuar: Oly HLD-8G Grip, Olympus CSS-S104L Askı.
Manfrotto 785B, Slik Mini Pro II, Tenba DNA 8, Lowepro Photo Hatchback 22L

flickr

Instagram

Black102
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen Black102 » Pzt May 13, 2019 5:28 pm

Sony a 7ii çok güzel kamera ama hem kendisi hemde lensleri büyük kalirda Canon 5 d m2 de yaşadığımı yasarmiyim diye dusunuyorum

daniska
Müdavim Üye
İletişim:

Mesajgönderen daniska » Pzt May 13, 2019 8:32 pm

Black102 yazdı:Sony a 7ii çok güzel kamera ama hem kendisi hemde lensleri büyük kalirda Canon 5 d m2 de yaşadığımı yasarmiyim diye dusunuyorum

aldığınız gövdeye uygun AF lenslerde tercih edecek misiniz?
bu durumda sony hem bütçesel, hemde ağırlık olarak fazla gelebilir. kaygınız da haksız sayılmazsınız.

Dijital:Olympus OM-D E-M5 Mark II, Lumix DMC-FT4.
Panasonic 8mm f/3.5, Panasonic G X PZ 45-175mm f4.0-5.6.
Olympus 17mm f/1.8, Olympus 45mm f/1.8.

Analog: Olympus OM-4 Ti Titanium Champagne, Nikon F75, Pentax MZ-5.
Oly Auto-W 28mm f/2.8, Oly Auto-S 50mm f/1.4, Oly Auto-T 135mm f/2.8.
Helios 81H 53mm f/2.0, Nikon 50mm 1.4D, SMC Pentax-FA 28-70mm f/4 AL.

Aksesuar: Oly HLD-8G Grip, Olympus CSS-S104L Askı.
Manfrotto 785B, Slik Mini Pro II, Tenba DNA 8, Lowepro Photo Hatchback 22L

flickr

Instagram

Black102
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen Black102 » Pzt May 13, 2019 10:10 pm

daniska yazdı:
Black102 yazdı:Sony a 7ii çok güzel kamera ama hem kendisi hemde lensleri büyük kalirda Canon 5 d m2 de yaşadığımı yasarmiyim diye dusunuyorum

aldığınız gövdeye uygun AF lenslerde tercih edecek misiniz?
bu durumda sony hem bütçesel, hemde ağırlık olarak fazla gelebilir. kaygınız da haksız sayılmazsınız.

Evet af tercih etmek durumundayım.
Bir tak gez birde prime portre lensim olacaktır

Kullanıcı avatarı
poormansmoodyblues
Sağlam Üye

Mesajgönderen poormansmoodyblues » Pzt May 13, 2019 10:28 pm

Manuel lensleri Focus Peaking özelliği sayesinde çok kolay kullanabiliyoruz Olympuslarda. Sony’de bu özellik var mı bilmiyorum. EM5 Mark II alabiliyorsanız tavsiye ederim ama yalıtımlı gövde şart değilse, 4K da çekmeyecekseniz EM10 Mark II alıp lenslere daha çok yatırım yapmanızı öneririm. EM5 Mark 2 ile EM10 Mark 2 sensörü aynı, fotoğraf kalitesinde bir fark olmayacaktır.

listera
Üye

Mesajgönderen listera » Pzt May 13, 2019 11:09 pm

Kafanız sanki biraz karışık gibi :) Ne yazık ki herşeyi tek başına çözen bir sistem bulmak kolay değil.

Öncelikle adı geçen tüm seçenekler 5dMk2+24-105'ten ufak kalacaktır.

Eğer birincil amacınız eski objektifleri en verimli şekilde kullanmaksa Sony A7 serisi şu anda en iyi seçenek. Fiyat kazanç oranı A7II de üst seviyede. Focus peaking denen yardımcı sistemde de Sony Olympus'tan daha başarılı. Fuji'^yi bilemiyorum. A7 II'nin ardılları daha özellikli ve düük ışık başarımları daha iyi ama cepten de o ölçüde götürüyorlar.

Amacınız en taşınabilir sistemse m43 en iyi seçenek zira objektifleri de gövdeleri de en hafif olan sistem bu sistem. "IBIS"e kısaltmasını veren Olympus ve video'da en yenilikçi Panasonic bu ligin en tepesindeki ekipler. Ama hem crop faktörü nedeniyle hem de algılayıcılarının kapasitelerinin "nispeten" sınırlı olmasından eski objektiflerden bu sistemde daha az randıman alırsınız ( süper teleler ve makrolar hariç). Sırf manuel lensi kullanayım diye m43 alınmaz ama bir 12-40 bir de 45 1.8'i alıp bahsettiğiniz ihtiyaçları karşılayıp manuelleri kullanmaya devam edebilirsiniz.

Son olarak aşağıdaki ifadelerinizi tam olarak çözemedim: "body içinde imaj sabitleme olacağını düşündüm. Bunu düşünmemin sebebi ise teoride söyle; eğer 50mm 1.8 lensi düşük ışık koşullarından dolayı 1.8 e almak yerine 5.6 gibi bir değere getirip ( görüntü sabotlemeyi kullanarak) daha fazla net alan mesafesi oluşturarak Manuel netlemeyi kolaylaştırmak (İSO yuda çok fazla arttırmak istemiyorum).İmaj sabitleme ile ilgili böyle bir saplantiya kapildim. Pratikte işler bu şekilde mi oluyor özellikle manuel lens kullananlar deneyimlerini paylaşabilir (mi?)" . Manuel lens özelinde netlemeyi kolaylaştırmak adına düşük ışıkta daha başarısız bir sisteme geçmek bana anlamlı gelmedi. Onun yerine otomatik netleyen bir 12-40 2.8 ve Olympus bir gövde bence daha iyi olur. Veya 12-35 ve Panasonic'in yeni modelleri. Bir de unutmayalım IBIS gövdedeki ve çeken tarafındaki titreşimin etkisini azaltır, çektiğiniz nesnenin hareketini donduramaz, yani neyi çekeceğinizi de ayrıca incelemek gerekir.

Kolay gelsin

Kullanıcı avatarı
erhanmeco
Üye Budur
İletişim:

Mesajgönderen erhanmeco » Sal May 14, 2019 12:20 am

Görüntü sabitleyici, isoyu arttırmaya gerek olmadan elde daha düşük fiyatın enstantanelerde çekim yapmanızı sağlar. Ancak eğer hareket yakalayacaksanız, düşülen enstantanenin o hareketi dondurmak için yeterli olması da gerekecektir.

Yani konu hareket yakalamak olduğunda, görüntü sabitleyici her zaman çözüm değil..

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Av. Erhan Meço (İzmir)
http://500px.com/erhanmeco
https://flickr.com/photos/erhanmeco/

FF CSC: Sony A9 - Sony A7R IV - Sony A7R III
APS-C Compact: Fujifilm X100V+WCL-X100-II - Fujifilm XF10
Sony 16-35mm f/2.8 GM - Sony 24-105mm f/4 G OSS - Sony 24-240mm f/3.5-6.3 OSS
Sony 70-200mm f/2.8 GM OSS - Sony 24mm f/1.4 GM - Sony Distagon T* 35mm f/1.4 ZA
Sony Planar T* 50mm f/1.4 ZA - Sony 85mm f/1.4 GM - Sony 90mm f/2.8 Macro G OSS
Sony VG-C3EM - Godox V1 - Godox X1T-S - Nissin i40
Gitzo GK1545T-82TQD - Benro C-2691T+B1 - Manfrotto MK 190XPRO3-3W

Black102
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen Black102 » Sal May 14, 2019 11:21 am

listera yazdı:Kafanız sanki biraz karışık gibi :) Ne yazık ki herşeyi tek başına çözen bir sistem bulmak kolay değil.

Eğer birincil amacınız eski objektifleri en verimli şekilde kullanmaksa Sony A7 serisi şu anda en iyi seçenek. Fiyat kazanç oranı A7II de üst seviyede. Focus peaking denen yardımcı sistemde de Sony Olympus'tan daha başarılı. Fuji'^yi bilemiyorum. A7 II'nin ardılları daha özellikli ve düük ışık başarımları daha iyi ama cepten de o ölçüde götürüyorlar.

Amacınız en taşınabilir sistemse m43 en iyi seçenek zira objektifleri de gövdeleri de en hafif olan sistem bu sistem. "IBIS"e kısaltmasını veren Olympus ve video'da en yenilikçi Panasonic bu ligin en tepesindeki ekipler. Ama hem crop faktörü nedeniyle hem de algılayıcılarının kapasitelerinin "nispeten" sınırlı olmasından eski objektiflerden bu sistemde daha az randıman alırsınız ( süper teleler ve makrolar hariç). Sırf manuel lensi kullanayım diye m43 alınmaz ama bir 12-40 bir de 45 1.8'i alıp bahsettiğiniz ihtiyaçları karşılayıp manuelleri kullanmaya devam edebilirsiniz.

Son olarak aşağıdaki ifadelerinizi tam olarak çözemedim: "body içinde imaj sabitleme olacağını düşündüm. Bunu düşünmemin sebebi ise teoride söyle; eğer 50mm 1.8 lensi düşük ışık koşullarından dolayı 1.8 e almak yerine 5.6 gibi bir değere getirip ( görüntü sabotlemeyi kullanarak) daha fazla net alan mesafesi oluşturarak Manuel netlemeyi kolaylaştırmak (İSO yuda çok fazla arttırmak istemiyorum).İmaj sabitleme ile ilgili böyle bir saplantiya kapildim. Pratikte işler bu şekilde mi oluyor özellikle manuel lens kullananlar deneyimlerini paylaşabilir (mi?)" . Manuel lens özelinde netlemeyi kolaylaştırmak adına düşük ışıkta daha başarısız bir sisteme geçmek bana anlamlı gelmedi. Onun yerine otomatik netleyen bir 12-40 2.8 ve Olympus bir gövde bence daha iyi olur. Veya 12-35 ve Panasonic'in yeni modelleri. Bir de unutmayalım IBIS gövdedeki ve çeken tarafındaki titreşimin etkisini azaltır, çektiğiniz nesnenin hareketini donduramaz, yani neyi çekeceğinizi de ayrıca incelemek gerekir.

Kolay gelsin

Aslında söylemek istediğim diyafram 1.8 değerindeyken net alan ile 5.6 değerinde (rakamlar örnek sadece) olan alandan daha dar olacak ve ibis olmadan 1.8 diyafram kullanacağım noktada ibis ile 5.6 gibi bir diyafram a ikligi kullanarak manuel netlemede, doğru netleme riskini azaltmış olacagim.

Black102
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen Black102 » Sal May 14, 2019 11:23 am

erhanmeco yazdı:Görüntü sabitleyici, isoyu arttırmaya gerek olmadan elde daha düşük fiyatın enstantanelerde çekim yapmanızı sağlar. Ancak eğer hareket yakalayacaksanız, düşülen enstantanenin o hareketi dondurmak için yeterli olması da gerekecektir.

Yani konu hareket yakalamak olduğunda, görüntü sabitleyici her zaman çözüm değil..

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Kesinlikle haklısınız bu noktayı biraz gözardı ettim sanırım. Evde kızlarımı çekmeye çalıştığımda (her zaman hareketliler) ibis anlamsız kalacaktır bu noktada.

Black102
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen Black102 » Sal May 14, 2019 11:30 am

listera yazdı:Kafanız sanki biraz karışık gibi :) Ne yazık ki herşeyi tek başına çözen bir sistem bulmak kolay değil.

Kolay gelsin

Algılayıcı in kapasitelerinin nispeten sınırlı olmasında dolayı daha az randıman alırsınız demişsiniz. Tam olarak nasıl kayıplar yaşarım apsc sensör göre.
Aslında sadece Manuel lensleri kullanmak için değil, 12-40 olmasada mutlaka bir adet prime olmayan ve bir adet prime lensim olacak ama Manuel lensleri kullanmaktan çok büyük keyif alıyorum. Hatta yaklaşık 2 yıldır hem ergonomisinden hemde verdiği keyiften dolayı filmli makine kullanıyorum. Ve o makine (ricoh kr10+pentax 50mm 1.7) hep yanımda oluyor.
Hepinize cevaplarınız için teşekkür ederim bu arada

listera
Üye

Mesajgönderen listera » Çrş May 15, 2019 1:58 pm

"Algılayıcı in kapasitelerinin nispeten sınırlı olmasında dolayı daha az randıman alırsınız demişsiniz. Tam olarak nasıl kayıplar yaşarım apsc sensör göre. Aslında sadece Manuel lensleri kullanmak için değil, 12-40 olmasada mutlaka bir adet prime olmayan ve bir adet prime lensim olacak ama Manuel lensleri kullanmaktan çok büyük keyif alıyorum. Hatta yaklaşık 2 yıldır hem ergonomisinden hemde verdiği keyiften dolayı filmli makine kullanıyorum. Ve o makine (ricoh kr10+pentax 50mm 1.7) hep yanımda oluyor."

Algılayıcının kapasitesi ifadesi biraz muğlak hatta yanlış anlaşılmaya açık olduğu için açayım. Elinizdeki 50mm f/1.7'den geçip şu anda kullandığınız KR10'ya takılı filme düşen ışınlar, dijital tam kare algılayıcılı bir makinenin sensöründe de (24MPx), m43'ün tam karenin 1/4'ü kadar bir alan kaplayan 16 MPx'lik sensöründe de görüntü oluşturabilir. Aralarındaki fark, m43'te 16MP'lik bir çıktının çekim yapılan bölgenin ortasındaki dörtte birlik kısmından ortaya çıkacağıdır. Yaklaşık 40 yıl önce tasarlanmış, o zamanın şartlarında üretilmiş, içinde muhtemelen ED gibi asiferik gibi nispeten özel elemanlar bulundurmayan, anti-refle kaplaması verimsiz bir manuel lens, barındırdığı daha sınırlı çözme gücünü (diyelim ki optik merkezinde 32 MPx) sensöre aktardığında, m43'ün tam kareye göre birim alanda yaklaşık 2.67 kez daha yoğun veriye ihtiyaç duyan sensörünü mutlu edemeyecektir, zira o yoğunluğa göre değil 35mm'lik film büyüklüğüne göre tasarlanmıştır. Yoğunluk artınca normalde göze batmayan optik sorunlar da belirgin hale gelir. Örneğin farklı dalga boylarının farklı yerlerde görüntü oluşturması nedeniyle özellikle açık ve koyu tonların geçiş yaptığı yerlerde (arkasında açık gökyüzünü barındıran ağaç dalları, saç tellerinin uçları vs.) kendini ele veren kromatik aberasyon bunun en güzel örneğidir. Bazı istisnaları da olsa optik sistemlerde mevcut olduğu bilinen birçok optik sıkıntı m43'te kendini çok daha sık ve belirgin olarak gösterir. Bir başka sıkıntı da objektiflerin en iyi performans sergilediği en açık diyaframın 2-3 durak üstünün çoğu eski lenste m43'ün optimal odak açıklık beklentisi olan f4 civarının çok üzerinde olması ve bu nedenle sensörün hiçbir zaman lensin en iyi performansını sergileyemeyeceği gerçeğidir. Hızlı 50mm'lerde belki bu çok sıkıntı olmaz ama özellikle daha yavaş geniş veya tele objektiflerde, objektifin kendine geldiği f/8-11 arası m43'için difraksiyon bölgesine girecektir. Bu m43'ün modern makro objektiflerinde bile hala kendini gösteriyor. f/9-11 gibi bir diyaframda çekilmiş bir makro karesinin çıktısı incelendiğinde f2.8'de çekilmiş aynı kareye göre detaylarda veri kaybının olduğu görünebilir. 20x30cm gibi nispeten ufak bir çıktıda bile bu çözünürlük düşüşü belli olacaktır.

Eğer konu eski lenslerse ve daha önce hiç m43 kullanmadıysanız memnun olmanız güç. Özellikle düşük ışık ve portre çekimlerinde bu bariz olarak karşınıza çıkacaktır. Ama sistem lenslerinde zaten memnun olacağınızı düşünüyorsanız manueller pastanın üzerindeki meyve görevini görebilir.

“Olympus m43 sistem gövdeleri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir