Megapixel mi pixel boyutu mu ? Video

Fotoğraf dünyasından marka ve konu sınırlaması olmaksızın her türlü haberler...

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

WinterH
Üye

Re: Megapixel mi pixel boyutu mu ? Video

Mesajgönderen WinterH » Çrş Nis 19, 2017 1:57 pm

Piksel sıklığı ile ilgili benim gördüğüm, bu kavramın ISO başarımına etkisi yok değil, ancak sadece yakın yıllarda çıkmış, benzer teknoloji seviyesindeki sensörler arasındaki karşılaştırmalarda geçerli. Öncüllerinden 5-6 yıl sonra çıkmış, daha üstün teknolojili sensörler, daha yüksek megapikselli, hatta bazen hem daha yüksek megapiksel, hem de daha küçük boyutlu olduklarında dahi eşit ya da daha iyi performans verebiliyorlar bazı daha eski ama daha "büyük pikselli" sensörlerden.

Fakat yine de, markalar özellikle ISO performansına yönelik makinelerini düşük megapikselli yapmayı tercih edebiliyor hala. Örneğin D4 böyleydi çok daha yüksek megapikselli D800 ile birlikte piyasaya çıkmış olmasına rağmen, 5D serisinde de artık yüksek ve "daha az yüksek" megapikselli farklı amaçlara yönelik modeller var, A7 serisinin bir tanesi de böyleydi ama unuttum şimdi hangisi olduğunu :D.

Ama sensör teknolojisi belirli bir yere geldi, APSC boyutta 20mp hatta üstünü kaldırır oldu, full frame sensörler 50 lere kadar yürüdü, ve bu makinelerin ISO başarımları hala çok iyi. Dolayısıyla görüntü kalitesinin bu ayağında artık piksel boyutu kavramının eskisi kadar önemli olmadığını düşünüyorum ben de.

Diğer yandan, piksel sıklığının, teknoloji seviyesinden bağımsız olarak sürekli geçerli olan bir etkisi daha var: lens keskinliği ile ilişkisi.

Şu ana kadar gördüğüm "büyük pikselli" makinelerde, çoğu lens çok daha keskin sonuçlar verebiliyor. Piksel sıklığı arttıkça, dolayısıyla pikseller küçüldükçe, sensörün lens kalitesi bakımından açlığı da bir hayli artıyor. Ben bunun nedenini şöyle tahmin ediyorum ki, lensin optik çözümleme kapasitesi, sensörün piksel çözünürlüğünü karşılamamaya başladığında, makine daha fazla pikseli interpolasyon yaparak yani "tahmin" ile doldurmak zorunda kalıyor, bu da görüntü kalitesine az ya da çok olumsuz yansıyor. Bu yüzden "küçük pikselli" makinelerde en iyi sonuçları elde edebilmek için gerçekten çok keskin lensler kullanmak ya da lensin kendini çözümleme kapasitesi olarak daha çok "toparladığı" daha kısık diyaframları kullanmak zorunda kalabiliyoruz.

Epey manuel lens kullandığım için, pek çok lensi bir sürü farklı makine ve hatta marka/sistemde ayrı ayrı kullanmış oldum. Aynı lensleri düşündüğümde, bu güne kadar çektiğim en keskin fotoğrafların çoğunluğu Canon 5D üzerinde oldu, 12.4 mp full frame olunca kocaman kocaman oluyor pikseller tabii :D.

Bu durumun belki de bizim m43 tarafında bir faydası m43 lenslerini mecburen optik olarak iyi yapmak zorunda kalıyor üreticiler sanırım :D. Belki de bu sayede kit lenslerimiz de, oly 17 2.8 ya da pana 14 2.5 gibi nispeten ucuz pancake lenslerimiz de gayet keskin :D.
flickr : https://www.flickr.com/photos/wh83/

Ekipman :
OM-D EM5, PEN E-P3, Olympus 14-42 II R, Panasonic 14mm 2.5, Olympus 75-300 II, Walimex 7.5mm /3.5 fisheye, Carl Zeiss Jena Flektogon 35mm 2.4, Carl Zeiss Jena Sonnar 135mm 3.5, Pentax-M 50mm 1.4, Meyer Optik Oreston 50mm 1.8, Pentacon 100mm 2.8

Kullanıcı avatarı
DrOpMaN
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Re: Megapixel mi pixel boyutu mu ? Video

Mesajgönderen DrOpMaN » Çrş Nis 19, 2017 8:53 pm

Bir ek; bütün m43 sistem kit lensleri yani 12-50mm aralığını kastediyorum tüm 24x36mm kıt lenslerinden daha keskin ve çözünürlükleri yüksek. Bu nedenle Olympus, Leica gibi yüksek kalitede cam üreten imalatçılar bu yelpazeyi destekleyip benimsiyorlar.
İyimser, Güleryüzlü, Sokulgan, Uyumlu, Özgürlükçü, Dürüst, Güvenilir, Disiplin sevmez, Araştırıcı, İyi konuşmacı, Sıcak kanlı, Ateşli, Becerikli
Flickr: https://www.flickr.com/photos/55958650@N07/
İlanlarım: https://www.sahibinden.com/arama?userId ... K2OiRccGYA

“Fotoğraf dünyasından genel haberler” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir