Ve Olympus Dükkanı Kapatıyor...

m43 sisteme dair haberler...

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

amanism
Müdavim Üye

Re: Ve Olympus Dükkanı Kapatıyor...

Mesajgönderen amanism » Çrş Tem 15, 2020 7:42 pm

Yeni gövde em10 m4 olacakmış. Yeni lens de var: Olympus 100-400. Gövde eğer 16mp olursa bilin ki firma ölmüş. Eğer 20mp olursa hâlâ ümitleri var.

sgtab1
Sağlam Üye

Mesajgönderen sgtab1 » Prş Tem 16, 2020 6:50 am

amanism yazdı:Yeni gövde em10 m4 olacakmış. Yeni lens de var: Olympus 100-400. Gövde eğer 16mp olursa bilin ki firma ölmüş. Eğer 20mp olursa hâlâ ümitleri var.

Here are the leaked Olympus E-M10 Mark IV camera specification

Read more: https://photorumors.com/2020/07/15/here ... z6SKI1rhmH
Resim
Olympus OM-D E-M5, Olympus M.Zuiko Digital ED 12-50mm f/3.5-6.3 EZ Lens.

Gecmiste yaptiklarimi geriye donup degisteremem, ama su anda ileriye yonelik her seyi hedefleyebilirim.

Kullanıcı avatarı
DrOpMaN
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen DrOpMaN » Prş Tem 16, 2020 6:54 am

Neden bu kadar çabuk?
İyimser, Güleryüzlü, Sokulgan, Uyumlu, Özgürlükçü, Dürüst, Güvenilir, Disiplin sevmez, Araştırıcı, İyi konuşmacı, Sıcak kanlı, Ateşli, Becerikli
Flickr: https://www.flickr.com/photos/55958650@N07/
İlanlarım: https://www.sahibinden.com/arama?userId ... K2OiRccGYA

sgtab1
Sağlam Üye

Mesajgönderen sgtab1 » Prş Tem 16, 2020 8:29 am

DrOpMaN yazdı:Neden bu kadar çabuk?

Benim varsayimlarim ;
1- depolarinda stok malzemeler var, bir an once stoklarini bosaltip nakite dondurmek icin yapilmis bir hamle olabilir , cunku satin alan firmanin artik Olympus adi aktinda degil OMD adi altinda satisa cikacak(mis)
2- Yapilacak sozlesme belki sadece know-how kismini kapsayacak diye dusundum. Cunku Olympus hali hazirdaki fabrikalarinda sadece fotograf makinalari degil tibbi cihazlarinida uretiyor. Yani Olympus fabrikalarini degil sadece fotograf bolum departmanini satiyorsa ve fabrikalar satis sozlesmesi disinda kalacagindan sattigi firmanin tasaron (outsource) ureticisi pozisyonu gecmis olacak. Tasaron firma pozisyonunda uretilecek cihazlarin kararlarini yatirim firmasi verecegindan fotograf makinalarina ait malzemelerin kendi deposunda tutmasina da gerek olmayacak.
3- sozlesme imzalanana kadar marka imajini zedelememek icin ; Bakin Olympus ayakta ve alacak firma da bunu surdurecek imajini vermek icin.

Gecmiste yaptiklarimi geriye donup degisteremem, ama su anda ileriye yonelik her seyi hedefleyebilirim.

Kullanıcı avatarı
mrhalit
Üye

Mesajgönderen mrhalit » Prş Tem 16, 2020 9:00 am

sgtab1 yazdı: ........

Yazdıklarınıza %100 katılıyorum, firma bu değişimin çok sorgulanmamasını değişimden sonra JIP başarısız olursa bunun nedeninin o olacağını göstermek istiyor olabilir.
sistemler :
* Fujifilm X-t3 /////// Fujinon XF35mmF1.4 R
* Olympus OM-D E-M10 Mark II ////// Olympus 14-42 II R (Gümüş)
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Önceden kullandım,
* Olympus 12-40 F2,8
* Olympus 75mm F1,8
Instagram: https://www.instagram.com/fotomehal/

Shutterstock: https://www.shutterstock.com/tr/g/Erdzhan+Alit+Ismail?rid=263852968

amanism
Müdavim Üye

Mesajgönderen amanism » Prş Tem 16, 2020 11:27 am

JİP olayından sonra Olympus satışlarının durumu bir iki ay içinde belli olur ve durum daha da netleşir. İmaj kaybı gözüküyor ve bence bu durum satışları olumsuz etkiler. Pek ihtimal vermiyorum ama Olympus belki stoklarla ilgili ciddi indirim yapabilir.

Safaks
Üye

Mesajgönderen Safaks » Prş Tem 16, 2020 6:38 pm

Omd em10 mark 4 geliyor diye haberler çıkmış. Olympus gider ayak güven verme amaçlı son kozunu oynuyor galiba.

https://www.digitalcameraworld.com/amp/ ... k-iv-leaks
Olympus Omd Em10 mark II ,M.Zuiko Digital 14‑42mm F3.5‑5.6 II R, M.Zuiko Digital ED 40‑150mm F4‑5.6 R , M.Zuiko Digital 45mm F1.8 , Samyang 8mm 3.5 cs i fisheye , Jüpiter-37A 135mm f / 3.5 m42
İnstagram : http://www.instagram.com/safaksahins
Flickr : https://www.flickr.com/photos/90007069@N07/

sgtab1
Sağlam Üye

Mesajgönderen sgtab1 » Cum Tem 17, 2020 8:23 pm

Olympus Imaging İş Transferi Hakkında
16 Temmuz 2020

Olympus Corporation
Japonya Endüstriyel Ortakları A.Ş.

Olympus Corporation (“Olympus”) ve Japan Industrial Partners Inc. (“JIP”) 24 Haziran'da Olympus Görüntüleme işinin yeni bir şirkete (“Yeni Görüntüleme Şirketi”) ve daha sonra hisselerinin Olympus'tan JIP tarafından yönetilen, işletilen ve tavsiye edilen fonlara aktarılması.

2002 yılında kurulan ve Tokyo merkezli, önde gelen kurumsal sermaye yatırımları konusunda uzmanlaşmış, Japonya'daki geleneksel işletmelerin yeniden canlandırılmasını hedefleyen ve yerleşik şirketlerden yapılan işletmelere sermaye ve yönetim desteği sağlayan JIP.

JIP'in yatırım ilkesi, yatırım yapılan şirketlerin ve işletmelerin sahip olduğu mevcut iş temelini ve teknolojilerini maksimum düzeyde kullanarak potansiyel büyüme fırsatlarını gerçekleştirmektir. JIP, müşterilere katma değerli ürün ve hizmetler sunarak ve çalışanlar için çekici bir şirket kurarak, işletmenin tüm potansiyelini gerçekleştirebileceğine ve büyüme fırsatları arayabileceğine inanıyor.

Yeni Görüntüleme Şirketi, ünlü Zuiko, OM ve diğer markaların etrafında, onlarca yıldır Olympus tarafından geliştirilen ve yetiştirilen optik ve lens teknolojilerini içeren büyüme stratejisi üstlenecek ve inşa edecek. Ar-Ge ve üretim çerçevelerini varsayarsak, Yeni Görüntüleme Şirketi dünyanın dört bir yanındaki Olympus müşterilerine yüksek kaliteli ve güvenilir ürün ve hizmetler sunmayı taahhüt edecektir.

2 Temmuz'da Olympus, en son M. Zuiko Dijital Lens yol haritasına ilişkin global bir açıklama yaptı. Bu yol haritasında sunulan lens tanıtım planları, iş transferi gerçekleştikten sonra da yapılmaya devam edecektir.

Görüntüleme işindeki her bir ürün kategorisi için yeni ürün geliştirme devam edecek ve ilerleme kaydettikçe sizi güncel tutacağız.

Olympus ve JIP, Görüntüleme işinin sorunsuz bir şekilde aktarılması için gerekli tüm hazırlıkları yapacak ve JIP, yeni şirketin canlı ve enerjik bir girişim olarak küresel pazardaki varlığını artıracak şekilde azami çaba göstermeye kararlıdır.

Bu sitede yayınlanan bilgiler, yalnızca orijinal yayın tarihleri ​​itibariyle güncel ve doğrudur ve artık güncelliğini yitirmiş veya yanlış olabilir.

https://www.olympus-global.com/news/202 ... g5zgcmPyZ8

sgtab1
Sağlam Üye

Mesajgönderen sgtab1 » Cmt Tem 18, 2020 12:46 pm

Olympus'tan sonra JIP, suları sakinleştirmeye çalışmak için olumsuz basına tepki veriyor:

Olympus Imaging İş Transferi Hakkında

Olympus Corporation (“Olympus”) ve Japan Industrial Partners Inc. (“JIP”) 24 Haziran'da Olympus Görüntüleme işinin yeni bir şirkete (“Yeni Görüntüleme Şirketi”) ve daha sonra hisselerinin Olympus'tan JIP tarafından yönetilen, işletilen ve tavsiye edilen fonlara aktarılması.

2002 yılında kurulan ve Tokyo merkezli, önde gelen kurumsal sermaye yatırımları konusunda uzmanlaşmış, Japonya'daki geleneksel işletmelerin yeniden canlandırılmasını hedefleyen ve yerleşik şirketlerden yapılan işletmelere sermaye ve yönetim desteği sağlayan JIP.

JIP'in yatırım ilkesi, yatırım yapılan şirketlerin ve işletmelerin sahip olduğu mevcut iş temelini ve teknolojilerini maksimum düzeyde kullanarak potansiyel büyüme fırsatlarını gerçekleştirmektir. JIP, müşterilere katma değerli ürün ve hizmetler sunarak ve çalışanlar için çekici bir şirket kurarak, işletmenin tüm potansiyelini gerçekleştirebileceğine ve büyüme fırsatları arayabileceğine inanıyor.

Yeni Görüntüleme Şirketi, ünlü Zuiko, OM ve diğer markaların etrafında, onlarca yıldır Olympus tarafından geliştirilen ve yetiştirilen optik ve lens teknolojilerini içeren büyüme stratejisi üstlenecek ve inşa edecek. Ar-Ge ve üretim çerçevelerini varsayarsak, Yeni Görüntüleme Şirketi dünyanın dört bir yanındaki Olympus müşterilerine yüksek kaliteli ve güvenilir ürün ve hizmetler sunmayı taahhüt edecektir.

2 Temmuz'da Olympus, en son M. Zuiko Dijital Lens yol haritasına ilişkin global bir açıklama yaptı. Bu yol haritasında sunulan lens tanıtım planları, iş transferi gerçekleştikten sonra da yapılmaya devam edecektir.

Görüntüleme işindeki her bir ürün kategorisi için yeni ürün geliştirme devam edecek ve ilerleme kaydettikçe sizi güncel tutacağız.

Olympus ve JIP, Görüntüleme işinin sorunsuz bir şekilde aktarılması için gerekli tüm hazırlıkları yapacak ve JIP, yeni şirketin canlı ve enerjik bir girişim olarak küresel pazardaki varlığını artıracak şekilde azami çaba göstermeye kararlıdır.

https://www.43rumors.com/jip-issues-a-p ... 2RAtfOYpjg

amanism
Müdavim Üye

Mesajgönderen amanism » Prş Ağu 06, 2020 11:14 am

Covid-19 Olympus'u fena sallamış. Zaten olmayan kâr %40 daha düşmüş ilk çeyrekte (bkz. 43rumors).

Kullanıcı avatarı
sertackasaplar
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen sertackasaplar » Cum Ağu 21, 2020 6:18 pm

Hala Japonya'nın en çok satan 10 aynasız modelinden 4 tanesi Olympus modelleriymiş.

https://www.digitalcameraworld.com/news ... 10-cameras

Kullanıcı avatarı
Razer
Üye

Mesajgönderen Razer » Pzt Kas 02, 2020 3:03 pm

O kadar yatırım yapmıştık Olympus'a. Yazık oldu güzelim şirkete.

M43 üreticisi kim kaldı geriye peki şimdi? Bence M43'ün yakında son bulacağının bir haberi bu aynı zamanda.

Birkaç yıla FF Sony A serisine geçeceğim sanırım.

Üzüldüm ama ya. Cidden.
Web Sitem: Japonya Notları
Flickr Adresim: GC
Gövde: Olympus M43
Lens: 17mm, 14-45mm

castrobey
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen castrobey » Sal Kas 03, 2020 4:09 am

Razer yazdı:O kadar yatırım yapmıştık Olympus'a. Yazık oldu güzelim şirkete.

M43 üreticisi kim kaldı geriye peki şimdi? Bence M43'ün yakında son bulacağının bir haberi bu aynı zamanda.

Üzüldüm ama ya. Cidden.

Çok özür dileyerek bir şey sormak istiyorum. Aslında bu sorum sadece size değil sizin gibi düşünen herkese olacak. Yapmış olduğunuz yatırıma ne gibi bir zeval geldiğini düşünüyorsunuz? Mesela kullanmakta olduğunuz set artık daha mı kötü fotoğraf çekiyor? Durduğu yerde yavaşladı mı bir anda mesela?
Dükkan kapanmadı, başka bir firmaya devredildi öncelikle. Yani faaliyet hala daha devam ediyor. Yeni ürünler de çıkmaya devam ediyor. m4/3 sistemin diğer sistemlerden önemli bir farkı var ayrıca; birden fazla lens ve gövde üreticisi firma var. Yani Sony kapansa, E mount bitti diyebiliriz belki fakat m4/3 sistem için aynı şey geçerli değil. Yapılan yatırıma da yazık olacak bir şey yok. Örnek olarak 4 seneden fazla oluyor E-M1 Mark II kullanıyorum (profesyonel olarak), bir 3 sene daha kullanırım, her işimi de görür. Ne elinizdeki setin yaptığı iş azaldı ne de fiyatı yerle bir oldu, rahat olsun içiniz. Bakınız mesela, 5 sene önce dükkanı kapatan Samsung'un ikinci el ürünlerini inceleyeyin, fiyatlarının hala daha dengi Olympus gövdelerle kafa kafaya olduğunu göreceksiniz.
Bu tip şeylere çok takılmadan fotoğraf çekmeyi tavsiye ediyorum herkese.
Olympus OMD E-M1 Mark II, Panasonic GX9, Olympus Pen Mini 2
Panasonic 7-14mm, Olympus 12-40mm, Panasonic 35-100mm 2.8
Panasonic 15mm, Panasonic 20mm, Olympus 25mm 1.8, Sigma 30mm 1.4, Olympus 45mm 1.8, Olympus 75mm
Olympus 30mm Macro
https://www.flickr.com/photos/enginszensokakta
https://www.flickr.com/photos/enginsuzenmutfakta

Kullanıcı avatarı
Razer
Üye

Mesajgönderen Razer » Sal Kas 03, 2020 12:01 pm

castrobey yazdı:
Razer yazdı:O kadar yatırım yapmıştık Olympus'a. Yazık oldu güzelim şirkete.

Üzüldüm ama ya. Cidden.

Çok özür dileyerek bir şey sormak istiyorum. Aslında bu sorum sadece size değil sizin gibi düşünen herkese olacak. Yapmış olduğunuz yatırıma ne gibi bir zeval geldiğini düşünüyorsunuz? Mesela kullanmakta olduğunuz set artık daha mı kötü fotoğraf çekiyor? Durduğu yerde yavaşladı mı bir anda mesela?
Dükkan kapanmadı, başka bir firmaya devredildi öncelikle. Yani faaliyet hala daha devam ediyor. Yeni ürünler de çıkmaya devam ediyor. m4/3 sistemin diğer sistemlerden önemli bir farkı var ayrıca; birden fazla lens ve gövde üreticisi firma var. Yani Sony kapansa, E mount bitti diyebiliriz belki fakat m4/3 sistem için aynı şey geçerli değil. Yapılan yatırıma da yazık olacak bir şey yok. Örnek olarak 4 seneden fazla oluyor E-M1 Mark II kullanıyorum (profesyonel olarak), bir 3 sene daha kullanırım, her işimi de görür. Ne elinizdeki setin yaptığı iş azaldı ne de fiyatı yerle bir oldu, rahat olsun içiniz. Bakınız mesela, 5 sene önce dükkanı kapatan Samsung'un ikinci el ürünlerini inceleyeyin, fiyatlarının hala daha dengi Olympus gövdelerle kafa kafaya olduğunu göreceksiniz.
Bu tip şeylere çok takılmadan fotoğraf çekmeyi tavsiye ediyorum herkese.

Nezaketiniz için teşekkür ederim. Özür gerektirecek bir durum elbette yok. Hepimiz burada kendi düşüncelerimizi paylaşıyor ve tecrübelerimizden istifade ediyoruz.

Benim düşüncem şu şekilde. Satış sonrası hizmet, garanti süreci, garanti dışı yetkili servis tamir/bakım gibi konularda aksaklık yaşanabilir. Devredilen kurum olan JIP bana pek güven vermiyor. Marka imajını da zedeleyen bir hamle bu şahsi kanaatime göre.

Yarın öbürgün Olympus'un Kodak ile aynı sonucu paylaşmasını istemem.
Web Sitem: Japonya Notları
Flickr Adresim: GC
Gövde: Olympus M43
Lens: 17mm, 14-45mm

castrobey
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen castrobey » Sal Kas 03, 2020 5:19 pm

Razer yazdı:
castrobey yazdı:
Razer yazdı:O kadar yatırım yapmıştık Olympus'a....

Üzüldüm ama ya. Cidden.

Çok özür dileyerek bir şey sormak istiyorum. Aslında bu sorum sadece size değil....

Nezaketiniz için teşekkür ederim. Özür gerektirecek bir durum elbette yok. Hepimiz burada kendi düşüncelerimizi paylaşıyor ve tecrübelerimizden istifade ediyoruz.

Benim düşüncem şu şekilde. Satış sonrası hizmet, garanti süreci, garanti dışı yetkili servis tamir/bakım gibi konularda aksaklık yaşanabilir. Devredilen kurum olan JIP bana pek güven vermiyor. Marka imajını da zedeleyen bir hamle bu şahsi kanaatime göre.

Yarın öbürgün Olympus'un Kodak ile aynı sonucu paylaşmasını istemem.

Zaten hepimizin kendi düşüncelerini paylaştığının farkındayım, sadece sizin ve sizin gibi düşünen arkadaşların neden böyle düşündüğünü merak ettiğim için sormuştum.
Öncelikle satış sonrası destek konusunda herhangi bir sorun oluşacağını düşünmüyorum Yerek distribütörler, ilgili ülkelerdeki ilgili tüketici kanunları gereği taahhüt ettikleri destekleri kanun zoruyla olsa da sürdüreceklerdir. O yüzden ana firmadan bağımsız distribütor sorumluluğu gereği bu tip hizmetler devam edecektir. JIP'e ya da başka herhangi bir firmaya şahsi olarak güven duymama hakkınız var tabii ki ama o firmanın oturup sayamayacağımız kadar çok parayı verip aldığı değeri çöpe atacağını düşünmek mantık sınırlarını zorlayacak kadar anlamsız geliyor bana. Bu tip satışlar (kısmi ya da topyekün) teknoloji dahil tüm sektörlerde oluyor zira bu firmalar ve yarattıkları markalar ticari birer ürün ennihayetinde.

Olaya bambaşka bir yerinden bakalım. Geçtiğimiz günlerde Canon Olympus'un satılmasından çok daha büyük bir adım attı. Yeni bir lens montaj yuvasına geçtiler biliyorsunuz. Görünen o ki artık EF mount lens üretmeyecekler. Artık (hali hazırda ar-ge çalışmaları tamamlanmış ve üretim prosesi hazır bir ürün yoksa) aynalı bir gövde çıkartmayacaklarını da görebiliriz. Şimdi adam almış 25K ödeyip 5D Mark IV'ü, artık yeni bir lens çıkmayacak, bu modelin bir yenisi de (5D Mark V mesela) büyük ihtimalle çıkmayacak. Şimdi ne yapacak? Çöp mü oldu elindeki sistem? Makinenin sahibinin böyle düşündüğünü hiç sanmıyorum.

Sizin elinizdeki makineye de lense de hiçbir şey olmadı, olmaz. Garantiniz varsa sorunsuz olarak devam eder. Elinizde bulunan ürünlerin 2. el fiyatlarına bakın, el değiştirme haberi sonrasında herhangi bir değer kaybı yaşanmadığını görürsünüz. Firma tamamen kapanmış olsa dahi hali hazırda muhteşem bir lens çeşitliliği var. O da bir yana, sistemin kullanıcısı birden fazla firma var ve bu marka kullanıcılarının büyük çoğunluğu profesyonel video kullanıcısı. Yani mecburen para harcayan ve talepte bulunan kullanıcılar. Bu talep olduğu sürece de yei ürünler çıkmaya devam edecektir.

Bir "acaba"ya takılıp tüh vah demek deprem olabilir diye her gece uykusuz kalmaya benziyor. Çünkü ortada elle tutulur olumsuz hiçbir işaret yok. m4/3 sisem bitecek mi? Tabii ki bir gün bitecek. Kodak ile aynı sonu paylaşcak. Sadece Olympus değil, Sony de, Canon da, Nikon da paylaşacak aynı sonu. Her şey bitiyor. Biz de öleceğiz mesela bir gün. Buna takılıp, ortada net bir şey yokken bu kadar endişe duymayı çok anlamlı bulmuyorum dediğim gibi.
Olympus OMD E-M1 Mark II, Panasonic GX9, Olympus Pen Mini 2
Panasonic 7-14mm, Olympus 12-40mm, Panasonic 35-100mm 2.8
Panasonic 15mm, Panasonic 20mm, Olympus 25mm 1.8, Sigma 30mm 1.4, Olympus 45mm 1.8, Olympus 75mm
Olympus 30mm Macro
https://www.flickr.com/photos/enginszensokakta
https://www.flickr.com/photos/enginsuzenmutfakta

“m43 sistem haberleri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir