Alınık OM-D E-M10 Mark III + Günlük Lens + DOF için Prime Lens

Her türlü ekipman ihtiyaçlarınız için konu açabileceğiniz bölüm. Gövde, lens, filtre vb.

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

Forum kuralları
DİKKAT!
“Yeni kayıtlı kullanıcı” grubuna dahil üyeler, “Kayıtlı kullanıcı” grubuna dahil olana kadar (5 mesaj), bu başlıkta sadece okuyucu iznine sahiptir. Standart yetkilere hızlıca sahip olmak için dilerseniz tanışma bölümünde kendinizden bahsedebilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
ysoyipek
Isınmaya Başlayan Üye

Alınık OM-D E-M10 Mark III + Günlük Lens + DOF için Prime Lens

Mesajgönderen ysoyipek » Cmt Şub 02, 2019 8:49 am

Selam,

Aynasız, hafif ve daha küçük makina dünyasına geçmeye karar verdim.
Body - Alışmak için önce 3-5 aylığına M10 MIII makina almak istiyorum. Elinde temiz durumda olan ve satmak isteyen arkadaşlar varsa lütfen mesaj atsınlar.

Lens 1 - Günlük kullanım için sanıyorum 12-50 tatmin edecek kadar keskin bir lens, ama 12-40 f/2.8 almak isterim. Henüz hiç deneyim etmediğim için forumun yardımsever üyerelerinden yorum rica ediyorum.

Lens 2 - Portre çekmeyi seven birisi olarak lens önerileriniz varsa çok sevinirim. Canon grubunda 85mm f/1.4L ve 100mm f/2.8L kullanıyordum.

Makina elektroniğine ve mekaniğine oldukça hakim birisi olarak lütfen dürüst bilgilendirme yapacak arkadaşlar teklif verirse sevinirim.

İstanbul içi elden satın almak tercihimdir.

Teşekkür ederim.

sgtab1
Sağlam Üye

Re: Alınık OM-D E-M10 Mark III + Günlük Lens + DOF için Prime Lens

Mesajgönderen sgtab1 » Cmt Şub 02, 2019 9:46 am

ysoyipek yazdı:Selam,

Aynasız, hafif ve daha küçük makina dünyasına geçmeye karar verdim.
Body - Alışmak için önce 3-5 aylığına M10 MIII makina almak istiyorum. Elinde temiz durumda olan ve satmak isteyen arkadaşlar varsa lütfen mesaj atsınlar.

Lens 1 - Günlük kullanım için sanıyorum 12-50 tatmin edecek kadar keskin bir lens, ama 12-40 f/2.8 almak isterim. Henüz hiç deneyim etmediğim için forumun yardımsever üyerelerinden yorum rica ediyorum.

Lens 2 - Portre çekmeyi seven birisi olarak lens önerileriniz varsa çok sevinirim. Canon grubunda 85mm f/1.4L ve 100mm f/2.8L kullanıyordum.

Makina elektroniğine ve mekaniğine oldukça hakim birisi olarak lütfen dürüst bilgilendirme yapacak arkadaşlar teklif verirse sevinirim.

İstanbul içi elden satın almak tercihimdir.

Teşekkür ederim.

Merhaba,

Aramiza hos geldiniz,

12-50 lens ile 12-40 lens arasinda lens kalitesi ve diyafram farkliliklari var. Bunlar cekilen fotograflar ustunde farklilik yaratiyor. Ben 12-50 lens ve 12-40 lensi ayni anda kullaniyorum. 12-50 lens isigi cok seven bir lens. Eger isikta bir azalma baslar ise 12-50 sizi uzmeye basliyor. Yuksek ISO M43 sensorlerin bence tek sorunu. ISO ile kurtaririm diye dusunuyorsaniz kumlanmaya da goze almalisiniz. Her iki lensin de karakteristigi farkli oldugundan ne tur fotograflar cektiginiz de onemli. Gun isinginda 12-50 sizi kurtarsa da bence lens kalitesi ve goruntu keskinliginde her isik ortaminda 12-40 in yerini (asla) tutamaz.

12-40 in Fiyati yuksek ikinci elde bile 3.000 TL (Kaliteli, su, toz, nem gecirmez)
12-40 lens OMD M10 ve OMD M5 govdeler icin biraz (oldukca) iri. Bu yuzden fotograf cekerken fiziksel olarak zorlaniyorsunuz. Cunku bu iki makinada bir el tutacagi (Hand grip) yok. OMD M5 de 12-50 de tek el ile fotograf cekerken 12-40 ile iki elimi de kullanmak zorunda kaliyorum. 12-40 OMD M1 icin cok ideal bir lens. Cunku OMD M1 govdenin ustunde el tutacagi (hand grip) var.
12-40 Zoom yaptiginizda fiziksel olarak boyu uzamaya basladigindan daha da on tarafa kapaklanma istegi artiyor. (OMD M5 de).
12-50 de zoom yaptiginizda fiziksel olarak uzama-kisalma olmuyor. Zaten 12-50 fisiksel olarak ince uzun bir lens.
12-50 motor zoom zoom ve manuel zoom ozelligi ile video cekenler icin kullanisli
12-50 de toz, hava, nem ve su gecirmeme ozelligi var
12-50 de makro modu var ama 12-40 in bence yakin cekimleri lens kalitesi sayesinde cok daha iyi. 12-50 nin makro modu Canon/Nikon agizli Sigma APO Macro lensin mantigi ile ayni karakterde. 12-40 lensin makro modu olmasa da yakin cekimler de 12-50 nin makro moduna gore 12-40 cok daha iyi sonuclar veriyor.

Ben 12-50 lensi kit lens olarak aldim. Kit lens mantigi ile bakacak olursak standart kit lens mantigina gore daha kaliteli ve kullanisli bir lens. Ama hic lensim olmasa ve yeni lens alacak olsam 12-50 ile 12-40 arasinda tercih yapacak olursam eger maddi imkanim var ise hic dusunmem 12-40 lensi tercih ederim. Fakat 12-50 lensimi de satmayi hic dusunmedim. Hani bas ucu sarkilari gibi.

Eger Istanbul da ikamet ediyorsaniz Hayyam carsinda her iki lensi satan bir dukkanda lensi makinanizin ustunde gorup ve denemeniz daha dogru olacaktir.

Govde icin yorum yapamayacagim, Ben OMD M5 kullaniyorum. OMD M10 kullanan arkadaslar size cevap verebilir.

iyi gunler dilerim,
Olympus OM-D E-M5, Olympus M.Zuiko Digital ED 12-50mm f/3.5-6.3 EZ Lens.

Gecmiste yaptiklarimi geriye donup degisteremem, ama su anda ileriye yonelik her seyi hedefleyebilirim.

Kullanıcı avatarı
poormansmoodyblues
Sağlam Üye

Mesajgönderen poormansmoodyblues » Cmt Şub 02, 2019 10:34 am

3-5 aylığına alacaksanız EM10 Mark III almanın hiç anlamı yok, Mark II almanız daha iyi olacaktır.

12-40’ın keskinliği çok ayrı bir keskinlik, orta kenar köşe hiç fark etmiyor. Sistem standartlarında irice bir lens olmasına rağmen aynı aralıktaki kit lenslerle arasında dağlar kadar fark var bence ve buna 12-50 de dahil. Sattığıma üzülüyorum bazen. 12-50’yi özel kılan ise tüm kit lensler arasında özel yetenekleri ile ön plana çıkan bir lens olması. Zum yapınca uzamıyor, su toz koruma var, Electronic zoom var, macro mod var (sgtab1 arkadaşımızın dediği gibi 12-40’ın makro çekimleri daha başarılı bence. 12-50’nin af’si bazen zorlanıyor makroda, en yakın netleme mesafesinin altında olmasanız da) Yalnız keskinlik konusunda da en ucuz kit lens 14-42 II R’den daha keskin gelmiyor bana, 12-50’nin gözle görülür bir keskinlik üstünlüğü olduğunu düşünmüyorum diğer kit lenslere.

45mm 1.8 sizi yeterince memnun eder portre için. Uzaklığı ayarlarım derseniz 75mm 1.8 çok ayrı bir seviye olur tabii.

Kullanıcı avatarı
ysoyipek
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen ysoyipek » Cmt Şub 02, 2019 10:42 am

Dolu dolu ve nokta atışı detaylar için teşekkür ederim. Kafamdaki 2019 sonuma kadar ki makina parkında M1 MII, 12-40 f2.8, portre ve makro çekimler içinde max f2.0 prime lens. Eğer gelmesini beklediğim bütçe müsade edersede f2.8 tele zoom.

14 günlük bir kızım var ve ilk bebeğimiz, haliyle hemen bir makina almam şart. Hemde hemen.

Hal böyle olunca şu an için 4000₺ bütçeyle
M10 MIII body yada MII
12-50 lens
35-50mm arasında bir prime lens alabilecek gibiyim.

Tabi temizini ve dürüstünü bulabilirsem.

SM-G950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kullanıcı avatarı
ysoyipek
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen ysoyipek » Cmt Şub 02, 2019 10:45 am

poormansmoodyblues yazdı:3-5 aylığına alacaksanız EM10 Mark III almanın hiç anlamı yok, Mark II almanız daha iyi olacaktır.

12-40’ın keskinliği çok ayrı bir keskinlik, orta kenar köşe hiç fark etmiyor. Sistem standartlarında irice bir lens olmasına rağmen aynı aralıktaki kit lenslerle arasında dağlar kadar fark var bence ve buna 12-50 de dahil. Sattığıma üzülüyorum bazen. 12-50’yi özel kılan ise tüm kit lensler arasında özel yetenekleri ile ön plana çıkan bir lens olması. Zum yapınca uzamıyor, su toz koruma var, Electronic zoom var, macro mod var (sgtab1 arkadaşımızın dediği gibi 12-40’ın makro çekimleri daha başarılı bence. 12-50’nin af’si bazen zorlanıyor makroda, en yakın netleme mesafesinin altında olmasanız da) Yalnız keskinlik konusunda da en ucuz kit lens 14-42 II R’den daha keskin gelmiyor bana, 12-50’nin gözle görülür bir keskinlik üstünlüğü olduğunu düşünmüyorum diğer kit lenslere.

45mm 1.8 sizi yeterince memnun eder portre için. Uzaklığı ayarlarım derseniz 75mm 1.8 çok ayrı bir seviye olur tabii.
Evet sanırım satarken zarar etmemek adına M10 MII daha mantıklı.

12-50 için alternatif önerisi olarak algılayabilir miyim söylediğiniz diğer kit lensi?

45mm f1.8 ikinci elde bulunabilen bir lens midir?

Teşekkür ederim.

Kullanıcı avatarı
poormansmoodyblues
Sağlam Üye

Mesajgönderen poormansmoodyblues » Cmt Şub 02, 2019 11:01 am

Aslında 12-50’yi almayın, başka kit alın demiyorum kesinlikle. Kit alacaksanız bunun en iyisinin 12-50 olduğunu düşünüyorum. Fakat diğer kitlerle arasındaki fark keskinlik değil diğer yetenekleriyle ortaya çıkıyor. Keskinlik istiyorsanız almanız gereken lens 12-40 pro, tabii ki o da 2000 lira daha pahalı 12-50’den.

EM10 Mark II’yi satarken değil alırken kazanırsınız bence. 4K dışında Mark III’ün belirgin bir artısı yok ama fiyat farkı var. Mark III’ü sırf body olarak ikinci el satan da fazla kişi yok sanırım. Satan 14-42 EZ lensle satıyor genelde. O yüzden size gereksiz pahalıya gelecektir. Mark II’yi daha ucuza alacağınız için alırken kazanırsınız diye düşündüm.

45mm ikinci elde en kolay bulunabilen lenslerden. Garantisi devam eden birini 1200 civarına bulabilmeniz mümkün. 12-50’yi de 1000 civarına bulabilirsiniz. Bazı dönemler ikinci eli pek bulunmaz ama şu aralar birkaç ilan vardı sanırım. EM10 Mark II de temizi 1500 civarına bulunabilen bir gövde. Böyle bir seti +-3700 gibi bir fiyata kurabilirsiniz yani.

Kullanıcı avatarı
poormansmoodyblues
Sağlam Üye

Mesajgönderen poormansmoodyblues » Cmt Şub 02, 2019 11:13 am

Şu da var, derseniz ki ben zaten ileride 12-40’a geçerim o yüzden şimdilik kit lensim daha ucuz, alt seviye bir şey olabilir. o halde 14-42 II R veya 14-42 EZ kit lens alın veya aynı aralıktaki Panasonic’lere bakın. Yarattığım bütçe fazlasıyla da 1.8 bir lens yerine daha açık diyaframı olan Sigma 30mm 1.4 alayım da diyebilirsiniz. Sıfırı 2000 lira Sigma’nın ve gerçekten çok keskin bir lens. 45mm’nin odak uzaklığı yüzünden daha iyi bir DoF vereceği doğru ama Sigma alırsanız hem yarım stop diyafram avantajı, hem konuyu etrafındakilerle birlikte kadraja sığdırabileceğiniz bir açınız olur. Ayrıca satmak istediğinizde Sigma ikinci elde çok zor bulunduğu için çok kısa sürede satarsınız (5 yıl garantili Sigma’lar bir de) Sigma’nın tek dezavantajı sistem için büyük bir lens olması. Fakat ben bile bazen elimdeki Pana Leica 25mm 1.4’ü satıp Sigma alsam mı diye düşünmüyor değilim. Kullanmayı, denemeyi çok istediğim bir lens.

Kullanıcı avatarı
ysoyipek
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen ysoyipek » Cmt Şub 02, 2019 11:27 am

poormansmoodyblues yazdı:Şu da var, derseniz ki ben zaten ileride 12-40’a geçerim o yüzden şimdilik kit lensim daha ucuz, alt seviye bir şey olabilir. o halde 14-42 II R veya 14-42 EZ kit lens alın veya aynı aralıktaki Panasonic’lere bakın. Yarattığım bütçe fazlasıyla da 1.8 bir lens yerine daha açık diyaframı olan Sigma 30mm 1.4 alayım da diyebilirsiniz. Sıfırı 2000 lira Sigma’nın ve gerçekten çok keskin bir lens. 45mm’nin odak uzaklığı yüzünden daha iyi bir DoF vereceği doğru ama Sigma alırsanız hem yarım stop diyafram avantajı, hem konuyu etrafındakilerle birlikte kadraja sığdırabileceğiniz bir açınız olur. Ayrıca satmak istediğinizde Sigma ikinci elde çok zor bulunduğu için çok kısa sürede satarsınız (5 yıl garantili Sigma’lar bir de) Sigma’nın tek dezavantajı sistem için büyük bir lens olması. Fakat ben bile bazen elimdeki Pana Leica 25mm 1.4’ü satıp Sigma alsam mı diye düşünmüyor değilim. Kullanmayı, denemeyi çok istediğim bir lens.
Evet Sigma cidden güzel prime üretiyor. Daha önce Sigma 50/1.4 almıştım. Çokda memnun kalmıştım. 30mm için nette örnekleri bir araştırayım. Body içinde sanırım M1 MII alabileceğim. Planlanmamış bir bütçe artışı yaşadım

Peki birşey sorabilir miyim? M43 sensörde drop factor 2.0 sanırım. Bu 30/1.4 de focala 60mm olarak yansıyacak ama diyaframda nasıl bir etkisi oluyor + yada - durak etkiliyor mu?

Kullanıcı avatarı
poormansmoodyblues
Sağlam Üye

Mesajgönderen poormansmoodyblues » Cmt Şub 02, 2019 11:42 am

Diyaframı etkileyen bir durum yok. A modda çekim yapıyorsunuz diyelim, 5D Mark IV ile 50mm’de 1.4’te 125 enstantane aldıysanız, bu sistemde 25mm 1.4’te yine aynı enstantaneyi alıyorsunuz zaten.

Kullanıcı avatarı
poormansmoodyblues
Sağlam Üye

Mesajgönderen poormansmoodyblues » Cmt Şub 02, 2019 11:47 am

Tabii sistemin gediklisi diğer arkadaşların yorumlarına kulak verin öncelikle, belki bazısı Sigma önermez başka bir şey önerir. Panasonic gövde önerisi gelebilir. 30mm’yi bizzat kullananlar var, onları da bir dinlemek lazım.

Kullanıcı avatarı
ysoyipek
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen ysoyipek » Cmt Şub 02, 2019 11:49 am

poormansmoodyblues yazdı:Diyaframı etkileyen bir durum yok. A modda çekim yapıyorsunuz diyelim, 5D Mark IV ile 50mm’de 1.4’te 125 enstantane aldıysanız, bu sistemde 25mm 1.4’te yine aynı enstantaneyi alıyorsunuz zaten.
Hımm anladım, teşekkür ederim.
Bende flickrdan 30/1.4 örneklerini inceliyordum. Sanırım benim için biraz geniş duruyor 60mm.

Hem portre hemde ürünlerimin çekimini yaptığım için 100mm daha güzel olacak gibi. Sigma da 50/1.4 için hangi modeli önerirsiniz?

Kullanıcı avatarı
poormansmoodyblues
Sağlam Üye

Mesajgönderen poormansmoodyblues » Cmt Şub 02, 2019 12:00 pm

Rica ederim, ne demek. Sigma 56mm 1.4 var yeni çıktı, fazla kullanıcısı yok. Boyut olarak da 30mm’den bile daha ufak aslında. Ancak onun da fiyatı 3000 TL. Bir de o bütçeleri ve dar odak aralıklarını düşünüyorsanız Olympus 75mm 1.8 gibi çok özel bir lensi öneririm. Sistemin en keskin birkaç lensinden birisi 75mm.

Kullanıcı avatarı
ysoyipek
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen ysoyipek » Cmt Şub 02, 2019 12:04 pm

poormansmoodyblues yazdı:Rica ederim, ne demek. Sigma 56mm 1.4 var yeni çıktı, fazla kullanıcısı yok. Boyut olarak da 30mm’den bile daha ufak aslında. Ancak onun da fiyatı 3000 TL. Bir de o bütçeleri ve dar odak aralıklarını düşünüyorsanız Olympus 75mm 1.8 gibi çok özel bir lensi öneririm. Sistemin en keskin birkaç lensinden birisi 75mm.
75/1.8 focal 150mm mi? Çok dar değil mi?
Daha önce 150mm prime hiç deneyim etmedim açıkçası.

Kullanıcı avatarı
poormansmoodyblues
Sağlam Üye

Mesajgönderen poormansmoodyblues » Cmt Şub 02, 2019 12:07 pm

Tam onu yazıyordum ben de, ürün çekimi yaptığınızı söylemişsiniz. 56mm’nin odak uzklığı daha uygun tabii. Forumdan Engin Bey de ürün çekimi yapıyor, onun yorumları daha geçerli olacaktır bu konuda.

Kullanıcı avatarı
ysoyipek
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen ysoyipek » Cmt Şub 02, 2019 12:12 pm

poormansmoodyblues yazdı:Tam onu yazıyordum ben de, ürün çekimi yaptığınızı söylemişsiniz. 56mm’nin odak uzklığı daha uygun tabii. Forumdan Engin Bey de ürün çekimi yapıyor, onun yorumları daha geçerli olacaktır bu konuda:

castrobey yazdı:
Evet mantıklı olur, iletişime geçmeyi deneyeyim.

Body olarak M1 MII almaya karar verdim. Piyasada 2-3 ilana denk geldim. Olympus da ikinci elde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Canonda kendim bir custom fw hazırlayıp yanımda sd kartta gezdiriyordum. Makina çıkınca takıp anında anakarttaki e2e üzerinden gerçek sayaçları okuyordum. Aynasızda öğrenmek lazım fiziki perde var mı yok mu? Çekim sayacı etkili mi değiş mi?

Teşekkür ederim.

“Alınık ekipman” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir