Alınık manuel lens(ler)

Her türlü ekipman ihtiyaçlarınız için konu açabileceğiniz bölüm. Gövde, lens, filtre vb.

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

Forum kuralları
DİKKAT!
“Yeni kayıtlı kullanıcı” grubuna dahil üyeler, “Kayıtlı kullanıcı” grubuna dahil olana kadar (5 mesaj), bu başlıkta sadece okuyucu iznine sahiptir. Standart yetkilere hızlıca sahip olmak için dilerseniz tanışma bölümünde kendinizden bahsedebilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
karadagyan
Üye Budur

Alınık manuel lens(ler)

Mesajgönderen karadagyan » Pzt Kas 19, 2018 1:29 am

Gx7 üzerinde kullanmak için 50mm haricinde en fazla f2.8 degerinde prime lens arıyorum. Aradığım aralıklar 20-22-25-35-75-85-100-105-120-135 mm dir. Cok keskin muhtesem fena bokeh yapıyor vinyeti çok tatlı ama gibi gerekceler ile lütfen Rus ( sovyet )/lensleriyle gelmeyin...Alman ve Japon olmaları tercih nedenidir. Ayrıca fiyat konusunda kopuk davranmayalım lütfen ;)

Lenovo P1ma40 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
olympus 12-40 pro,40-150pro,60mm makro,17mm f2.8,45mm f1.8vs vs em1,em5,em10,em5mii,ep5 ...hepsini kullandım...
esekherifhakareti

daniska
Müdavim Üye
İletişim:

Re: Alınık manuel lens(ler)

Mesajgönderen daniska » Pzt Kas 19, 2018 2:12 pm

Anıl Bey nikon 35mm f/2 yi verebilirim. düşünürseniz telefonu biliyosunuz :)

Dijital:Olympus OM-D E-M5 Mark II, Lumix DMC-FT4.
Panasonic 8mm f/3.5, Panasonic G X PZ 45-175mm f4.0-5.6.
Olympus 17mm f/1.8, Olympus 45mm f/1.8.

Analog: Olympus OM-4 Ti Titanium Champagne, Nikon F75, Pentax MZ-5.
Oly Auto-W 28mm f/2.8, Oly Auto-S 50mm f/1.4, Oly Auto-T 135mm f/2.8.
Helios 81H 53mm f/2.0, Nikon 50mm 1.4D, SMC Pentax-FA 28-70mm f/4 AL.

Aksesuar: Oly HLD-8G Grip, Olympus CSS-S104L Askı.
Manfrotto 785B, Slik Mini Pro II, Tenba DNA 8, Lowepro Photo Hatchback 22L

flickr

Instagram

Kullanıcı avatarı
khantheroth
Sağlam Üye

Mesajgönderen khantheroth » Sal Kas 20, 2018 4:18 pm

Merhaba, Forum içi ihtiyardan aldığım Carenar 28mm 2.8 i verebilirim. Düşünürseniz mesaj yazın lütfen.
"Be the change you want to see in the world"

AKINLASINN
Müdavim Üye

Mesajgönderen AKINLASINN » Cum Kas 23, 2018 3:07 pm

Elimde bu lens var.
https://www.pentaxforums.com/userreview ... 5-02b.html

Adaptall kısmında yan sanayi pentax bayonet takılı. 200 tl ye satmayı düşünüyorum. İşinize yararsa bilginize hocam.

Kullanıcı avatarı
karadagyan
Üye Budur

Mesajgönderen karadagyan » Cum Kas 23, 2018 7:33 pm

Arayısim devam ediyor arkadaşlar. Eklemeyi unutmusum body gümüş renk oldugu için gümüs renkli manuel objektif arıyorum..

olympus 12-40 pro,40-150pro,60mm makro,17mm f2.8,45mm f1.8vs vs em1,em5,em10,em5mii,ep5 ...hepsini kullandım...
esekherifhakareti

Kullanıcı avatarı
melihtaycan
Üye

Mesajgönderen melihtaycan » Cmt Kas 24, 2018 11:09 am

Var bende istediklerin göndereyim kullanırsın

SM-N930F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
OM-D EM-1-Panasonic 14-45-Tamron 90mm f2.5 Macro-Vivitar 55mm f 2.8 macro-Metz ring flash nebuyukturkiye*

Kullanıcı avatarı
karadagyan
Üye Budur

Mesajgönderen karadagyan » Sal Mar 26, 2019 8:30 am

azulceleste yazdı:
karadagyan yazdı:Gx7 üzerinde kullanmak için 50mm haricinde en fazla f2.8 degerinde prime lens arıyorum. Aradığım aralıklar 20-22-25-35-75-85-100-105-120-135 mm dir. Cok keskin muhtesem fena bokeh yapıyor vinyeti çok tatlı ama gibi gerekceler ile lütfen Rus ( sovyet )/lensleriyle gelmeyin...Alman ve Japon olmaları tercih nedenidir. Ayrıca fiyat konusunda kopuk davranmayalım lütfen ;)

5 ay kadar önce böyle bir şey yazmışsınız. Alman ve Japon lensleri sovyet lenslerine tercih etmenizin sebebi nedir? Bu aralar manuel lensler ile ilgili bilgi toplamaya çalışıyorum.
Şimdiden teşekkür ederim...

Alman lensleri o zamanlar çok iyi işçilik ve optik kaliteyle inşa edildikleri için tercihim Almanlarda. İkinci şurada Japon lensleri gelir benim gözümde. Sovyet lenslerin bazıları çok iyi tasarıma sahip olsalar dahi genel olarak hem tipsiz hem de başarısız olmuşlardır. Ayrıca bir de şunu ekleyin ki manuel lenslere bulaşmamakta özen gösterin ve bulaşacaksanız kendinize pentax makina alın manuel lensleri onunla siyah beyaz kullanın. Aynasız makina sensörleri tak çıkar yaparken hızlı tozlanıyor ve hala çok dayanıklı değiller. Pentaxlar 500-1000 tl ye rahatça bulunuyor. Bir de manuel lenslerin çoğu siyah beyaz film dönemi lensleri oldukları için siyah beyaz kullanmayı tercih ediyorum ben.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
esekherifhakareti

Özgür
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen Özgür » Sal Mar 26, 2019 8:36 am

Merhaba,
Soru bana sorulmamış lakin bir manuel sever olarak bir şeyler yazmak istedim :) Aslında rus lenslerinin çoğu Alman lenslerine benzer. 2. Dünya savaşında ruslar zeiss fabrikasını ele geçirir ve tüm mercek planlarını alırlar. Lenslerinin çoğunu bu temel üzerine üretirler. Aynı şekilde rus orta format makineleri de Alman makinelerinin kopyalarıdır. Rus lenslerinin istenmeme nedenini bende çok anlayamadım. Belki çok fazla piyasada dolandığından yıpranma ihtimaleri yüksek diye düşünülmüş olabilir. Çoğu manuel lens birbirinin kopyasıdır aslında. Biri vivitar diye çıkarmış diğeri soligor diye bir ötekisi cosina demiş. Daha çok Japon lenslerinde görülür bu. Bazı özel lensler vardır ki bunlar gerçekten karakterli lenslerdir. Alman tarafında Zeiss ve Meyer Optik markalarının bazı lensleri, Japon tarafında Olympus ve Takumar ve Pentaxın bazı lensleri çok karakterlidir. Bu lensleri ucuza bulmak çok olası değildir zaten. Rus tarafında Jupiterin bazı lensleri,Kaleinarın lensleri de öyledir. Kaleinar 100mm f2.8 ve 150mm F/2.8 kullanıyorum ben ve çok memnunum. Alman tarafında Meyer optik 58mm 1.9 kullanıyorum ki lens 1950-58 arası üretilmiştir.Bulmak çok zordur. Bokeh karakteri harikadır. Yine olympus 100mm F/2.8 kullanıyorum, o da aynı şekilde harika renk yorumu olan bir lenstir. Rus lenslerinde ucuz seçenek bulmak daha kolaydır. Mesela bir Jupiter 85mm F/2yi 500 lira civarına bulabilir ve güzel portreler çekebilirsiniz. Kaleinar da yine 500 lira civarında bulunabilir. Zeisste 35mm F/2.4 flektagon 1000 lira civarına bulunabilir.Yine Carl zeiss Jena 180mm F/2.8 1000 lira civarına bulunur ki harika lenstir lakin epey ağırdır. Zeissler genel olarak daha pahalıdır. Yani keskin ve kontrastlı lens istiyorsanız 1000 lirayı gözden çıkarmalısınız maalesef.

Manuel lenslerde en büyük sorunlardan biri kaplamalardır. Günümüz lensleri gibi ileri teknoloji mercek teknolojisi bulmak zordur. İyi olanları MC ibaresi ile çıkar. Multi Coated anlamına gelir ve çok kaplamalı gibi bir şey demektir. Günümüzdeki düşük ışık dağılımı, flare önleyici kaplamalı vb. gibi ,lens üzerinde görüğümüz kısaltmaların çoğu yoktur. O yüzden genel olarak daha yumuşak ve kontrastsızlardır. Güneşe karşı çekimlerde flare denen yansıma izleri olur çoğunlukla. Yine CA diye geçen mor ve yeşil saçaklanma sorunu sık görülür. İnsanlar özellikle F/1.2 lenslerin peşinde koşarlar portre için lakin çok kötülerdir bence. F/2.8 civarında anca toparlarlar. Nikon 55mm 1.2 yi biraz tenzih ederim. Onlar da 1500 civarında bulunabilir. Yine diyafram tekeri ve netleme halkası sorunları görülebilir. Diyafram bıçaklarında yağlanma görülebilir. Lensin içinde mantar olabilir. Uzun seneler önce üretilmiş lenslerden bahsediyoruz. Muhakkak ki sıfır gibi bulmak çok zordur. Benim şahsi kanaatim,çekime etki eden bir sorun yoksa alınıp kullanılabilir. İç merceklerde toz olabilir ki yine aynı şekilde çekimde çıkmıyorsa sorun değildir.İnsanlar bunları alıp satarken kılı kırk yararlar maalesef. Hem ucuz hem temiz hem kaliteli olsun isterler lakin AF'li lenslerde olduğu gibi bu lenslerde de kalitelerine göre değişen fiyatlandırma vardır.Bir olympus zuiko OM 100mm F/2yi 500 liraya bulamazsınız. En az 3000 lira vermeniz gerekir. Ya da bir Carl Zeiss Jena Pancolar 80mm 1.8i 300 liraya bulamazsınız. Yine 3000-3500 bandına çıkmalısınız. Bunlar zamanının iyi lensleridir ki hala öylelerdir.

AF'li lenslerin koca okyanusta bir ada olduğunu düşünürüm.Okyanusun geri kalanı manuel lenslerdir. Keyifi, tadı ayrıdır. Rus olmuş,Japon olmuş Alman olmuş çok farketmez.Eli yüzü düzgün karakteri olan bir lens ile harika çekimler yapılabilir. Aynasız makinelerdeki Focus Peaking ile netleme yapmak da çok daha kolaydır artık. Umarım bilgiçlik tasladığımı düşünmezsiniz. Markaları ilgilenenler için araştırma konusu olsun diye verdim. Manueller kısa bir yazıda anlatılamaz maalesef. Bende henüz emekleme aşamasında sayılırım bu konuda lakin, manuel lenslere ilgi duyan ve bu konuda bilgiye ihtiyacı olanlar varsa elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım :)

halframe
Yeni Üye

Mesajgönderen halframe » Sal Mar 26, 2019 10:40 am

İyi olanları zaten pahalı, bulması sıkıntılı, sorunluyu ayırt etmek zorsa ve elimizde halihazırda koleksiyonumuz zaten yoksa yeni nesil aynasıza göre tasarım(boyut, gerçek geniş açı opsiyonu vs.) yapılmış, kaplaması düzgün örneğin rüştünü ispatlamış Samyang veya bütçe yetmiyorsa bir sürü Çinli alternatif de varken yine de almak için uğraşılır mı? diye de soru sorsam çok mu bilgisizce olur?

Cumbat53
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen Cumbat53 » Sal Mar 26, 2019 11:29 am

Cosinon 135mm f2.8 Pk Bayonet
elimde mevcut isteyen olursa uyguna verebilirim 0546 929 23 18

Özgür
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen Özgür » Sal Mar 26, 2019 10:43 pm

azulceleste yazdı:Sorumu kayda değer bulup cevapladığınız için teşekkür ederim.

Özgür yazdı:Merhaba,
Soru bana sorulmamış lakin bir manuel sever olarak bir şeyler yazmak istedim :)

Soruyu karadagyan arkadaş özelinde aslında genele sormuştum. Yazdığınız cevabı okuduğumda da esasen sizin için manuel sever değil ifadesinin yetersiz kalacağını, tanımlamak için daha doğru olanının "manuel lensleri hatmetmiş biri" olduğunu gördüm :)
Akşam eve gidince uzun uzadıya okuyacağım. Kaleminize sağlık

Estağfurullah hocam. Hatmetmekten ziyade merak benimki.Değerli görüşleriniz için teşekkür ederim :) Esasen eskiden daha keyifliymiş fotoğraf çekmek.Yani ben öyle düşünüyorum. Kolaylaştıkça değeri de azaldı bir nebze. Şu an dört bir yandan lens yağmuruna tutuluyoruz. Yeni çıkan popçular gibi ha bire lens çıkıyor :) Onlarda da karakter azaldı. Ne kadar keskin,ne kadar açık diyafram o kadar iyi görünüyor maalesef. Eski manuel lensler o yüzden çok lezzetli bence. Keskinlik,kontrast filan hak getire bir çoğunda ama nostaljik güzel bir dokunuş katıyor fotoğraflara. Buraya bir iki site bırakayım. İlginizi çeker belki.Manuel lensler hakkında epey bilgi verirler.

http://allphotolenses.com/
http://www.inr.ru/~serge/sov_lens.html
http://vintage-camera-lenses.com/
http://www.mflenses.com/
http://www.mir.com.my/rb/photography/photography.htm
https://lens-db.com/

“Alınık ekipman” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 10 misafir