Stüdyo çekim denemeleri

Nasıl çektim, nasıl çekilir, nasıl çekmiş, hekimden sorma-çekenden sor demişler !.. Sorgu odasına hoş geldiniz !..

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

Kullanıcı avatarı
Rhodium
Isınmaya Başlayan Üye

Stüdyo çekim denemeleri

Mesajgönderen Rhodium » Pzt Ara 28, 2020 7:38 pm

Omd omd em10 mark iii ez lens

Paraflash 50*100 cm 3 adet ve çekim masası takı çakimi:

Çekimlerde çekimler başarasız. Işık çok fazla geliyor. Işığı kıstığımızda en sona, yine çok fazla geliyor. Ne yaptıysam olmadı. Fotoğrafların en iyi ihtimal fotoğrafın yarısı görünüyor sensör yakalayamıyor.

Paraflash 50*100 2 adet ve manken, görüntüler net eticaret ve sosyal medyada kullanılabilecek seviyede.

Led ışık kutusu (özel yapım sağ sol üst alt arka şeklinde beyaz ledlerden oluşan sabit ışık kutusu düşünün) resimler çok iyi Dslr den daha iyi.

Özet: Sabit yüksek ışık çadırı ile aynasız ve Paraflash ile aynalı makine uygun görünüyor.

Not: konuyu unutmamak için yazdım. Daha sonra resimleri ekleyeceğim.

Kullanıcı avatarı
Rhodium
Isınmaya Başlayan Üye

Re: Stüdyo çekim denemeleri

Mesajgönderen Rhodium » Cum Mar 05, 2021 12:23 am

Işık çadırı el yapımı, 15 adet Led kullandım. Yanlar üst ve alt olmak üzere.

Bu foto ışık çadırına giren kedimizin orayı evi sandı,

Resim

Resim

Bir kaç ürün çekimi örneği

Resim

Resim

Resim

Çekimi yaparken Manuel mod kullandım. Diyafram ve enstanteneyi beyaz fon tam beyaz olana kadar ayarladım. Genellikle f11, 50-80 arasında istediğim gibi fotoğrafladım. İSO otomatik moda getirdim.

Ürün çekiminde bazı aradığım özellikler var,

Bunlardan en önemlisi hızlı düzenleyebilmem.
Paint.net programı ile hızlıca düzenleyebildim. Aynalı stüdyo paraflash a göre bir fotoyu çok çok daha hızlı hatta hiç oynamadan düzenleyebildim. Örneğin 200 foto çekip düzenlediğinizi düşünün eğer olympus olmasaydı 200 fotoyu 1 hafta da anca webe hazır hale getirebilirdim. Şimdi 1-2 gün.

Bir başka önemli nokta jpg formatı yaklaşık 50 KB da iken fotonun iyi gözükmesi. Örnekteki ilk resim 6 mb ve 3200*3456 iken diyer leri 50 KB ve 1000*1000. Bu şekilde trendyol gibi ortamlarda foto hızlı açılmalı ve net olması için küçük ama güzel görünmeyi becerebilmemiz gerekiyor. İşin zorluğuda burda.

Ayrıca 4:3 format gerçekten hedef 1:1 crop olduğu için müthiş fayda sağlıyor. Ürün konusuna çok iyi odaklanıyorsunuz. Aynı durumu 16:9 formatında yakalamak zor oluyor. Ürün hep uzakta kalıyor. Örneğin resimde ki küpe sadece 0.6 cm ama elimdeki makine olympus olmasaydı Örneğin aynalı bir nikon kullandığımda bu kadar içine giremezdim.

Böyle foto çekimde önemli bir püf nokta var. Oda alt ışık. Ürünü koyduğunuz tabanın altında diğer ışıklardan daha az dağılmış bir ışık olmalı.

Özetle eğer e ticaret vb ürün çekimi yapacaksanız aynasız makine, sıradan lens, sabit Led ışıklı diy çadırı, inanılmaz derecede iyi.

Kullanıcı avatarı
ugryy
Müdavim Üye
İletişim:

Mesajgönderen ugryy » Cum Mar 05, 2021 2:46 pm

Müthiş, çok güzel tecrübeler. Teşekkür ediyorum.
E-M10 II
Olympus 40-150mm R
Raynox DCR-250

Helios 44M 2/58

coksicaksusadim

tkcn13
Müdavim Üye

Mesajgönderen tkcn13 » Cum Mar 05, 2021 6:37 pm

Tam bir eğitim niteliğinde harika bir yorum. Teşekkür ederiz.
Olympus m1 mark2
Laowa 7,5 mm f:2
Olympus 12-40mm f:2.8
Sigma 56mm f:1.4
Olympus 50mm f:1.8
Olympus 75-300mm

Kullanıcı avatarı
biunlu
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen biunlu » Cum Mar 05, 2021 9:01 pm

Bilgiler için teşekkürler ancak ben aşağıdaki paragraftan aynasız makinelerin avantajını anlayamadım.

Paint.net programı ile hızlıca düzenleyebildim. Aynalı stüdyo paraflash a göre bir fotoyu çok çok daha hızlı hatta hiç oynamadan düzenleyebildim. Örneğin 200 foto çekip düzenlediğinizi düşünün eğer olympus olmasaydı 200 fotoyu 1 hafta da anca webe hazır hale getirebilirdim. Şimdi 1-2 gün.
Olympus OMD EM10 Mark II - Silver
M.ZUIKO DIGITAL ED 12-40 mm 1:2.8 PRO
M.ZUIKO DIGITAL ED 45mm F1.8
M.ZUIKO DIGITAL ED 60mm 1:2.8 Macro Lens

Tripod: Manfrotto Pixi Evo
Çanta: LOWEPRO SLINGSHOT 200 AW
Flaş: Godox tt350o /
Manueller: Olympus 50mm f/1.8 OM Zuiko
flickrr / 500px
web adresim:
https://ilkelifoto.wordpress.com/

zekisofu
Müdavim Üye

Mesajgönderen zekisofu » Cum Mar 05, 2021 9:58 pm

Işık ürünlerin içine girmiş feather yapmış, çok detaylı olmuş albenisi kaçmış, fotoların netliği kaybolmuş ürünü ucuz göstermiş..
Bu tarz fotolar teknik servis yedek parça kataloğu için uygun olabilir ama heyecan oluşturup ürünü aldıracak bir aranjman lazım sanki.
Foto çekim tekniği açısından dediklerinizin hepsi doğru, o ayrı konu :)

Kullanıcı avatarı
Rhodium
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen Rhodium » Cmt Mar 06, 2021 3:16 am

biunlu yazdı:Bilgiler için teşekkürler ancak ben aşağıdaki paragraftan aynasız makinelerin avantajını anlayamadım.

Elimden geldiğimce anlatayım,

Normalde takı değilde Örneğin bir çorap vs olduğunda çekim kolay olabilir. Ama metal özellikle beyaz metal işin içine girince paraflash-çekim sandalyesi işin içine giriyor. Genellikle de üç adet para flash kullanılıyor.

Eskiden foto yazılı medya için çekiliyordu. Dergi broşür vb. Bu sebeple fotonun kalitesi de çok önemliydi. O yüzden paraflash şemsiye vs. Ekipmanlar da çok önemliydi.

Tabi titreşim önleme özelliği de yoksa tripot da lazım. Paraflash ışık ayarı, Manuel çekim ayarı derken en sonda bu kadar uğraşa rağmen fotoları bilgisayara aldığınızda beyaz zemin tam beyaz olmuyor. Size çekerken beyaz oldu diye görünüyor. O zamanda başlıyorsunuz düzenlemeye lekeleri yok ediyorsunuz, Crop ayarlıyorsunuz, kontrast siz, zemini beyaz yapınca bozuluyor uğraş babam uğraş.

Oysa ki sabit ışık (ki Led titreşmiyor florasan lamba titreşiyor) ve elinizde bir olympus varsa Manuel çekim de beyaz ayarınız ne görüyorsanız bilgisayarınızda da o oluyor. Ve bu şekilde düzenleme işi çok kolay oluyor.

Örneğin beyaz zeminde bir çizik düşünün olympus ile yaptığım çekimde tam beyazda o çizik bilgisayarda yok. Ama aynalı çekimlerde tüm hatalar kabak gibi duruyor.

Kullanıcı avatarı
Rhodium
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen Rhodium » Cmt Mar 06, 2021 3:21 am

zekisofu yazdı:Işık ürünlerin içine girmiş feather yapmış, çok detaylı olmuş albenisi kaçmış, fotoların netliği kaybolmuş ürünü ucuz göstermiş..
Bu tarz fotolar teknik servis yedek parça kataloğu için uygun olabilir ama heyecan oluşturup ürünü aldıracak bir aranjman lazım sanki.
Foto çekim tekniği açısından dediklerinizin hepsi doğru, o ayrı konu :)

Tabi çok güzel söylediniz. Aslında bunlar ilk denemeler, çok fazla Led yerleştirmişim. Yine ledlerin üstü de açık onları daha soft hale getirip denemeleri paylaşırım.

zekisofu
Müdavim Üye

Mesajgönderen zekisofu » Cmt Mar 06, 2021 8:06 am

Bi dönem Pierre Cardin, Cacharel gibi firmalarda çalıştığım için size biraz bodoslama konuştum, affola.
Bazen Hayyam'ı gezerken karı-koca birlikte ürün fotoğrafı için makine isteyenlere rastlıyorum; hep fotoğraf çekimine, ekipmana odaklanılıyor.

Normalde sezon belirlemek, ürünü seçmek, bir katalog hazırlamak ve altı ay boyunca sadece o ürünleri satmaya çalışmak esastır. Bir sonraki sezonda da önceki sezonlarda başarı elde etmiş ürünlerin benzerlerini koyarsınız katoloğa. Sezon ve sezon sonu ürün kavramları buradan çıkıyor. Çünkü bir dahaki sezon boyunca başka ürünleri satacak firmalar.

Müşteri bu ürünün üzerinde nasıl duracağını hayal etmek ister. Ürünler belli olunca fotoğraf çekimleri için rahatlıkla manken de kullanılabiliyor. Yarım gün bir manken bir stüdyo kiralarsınız bütün ürünleri fotoğraflarsınız. Mankensiz değişik aranjmanlar da yapılabilir. Sonra da bionluk dan veya idemama dan bu ürünlerle bir grafikere katalog hazırlatırsınız. Üzerine de Rhodium Aksosoriyiiz diye marka da koydunuz mu fiyatları yüzde otuz artırabilirsiniz :)

Bu altında da böyle beyaz eşyada da. Maalesef kapitalist ekonomi ve bizim yeni şeyler deneme hevesimiz böyle saçma şeyler yaptırıyor bize. Halbuki o küpenin tekini Afrika'da ortada bırakın, çıkan kargaşada en az biri hayatını kaybeder. Biz de incik cünkük konuşuyoruz .Neyse :)

Kullanıcı avatarı
Rhodium
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen Rhodium » Pzt Kas 29, 2021 12:42 am

Biraz daha beyaz zemin olmadan aynı ekipmanlar ile devam örneklere
Resim
Resim

“Fotoğraf çekme teknikleri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir