Olympus m43 gövdelerde "canlı önizleme" özelliği var mı ? VAR !

Flickr albümünüzden fotoğraflarınızı forum mesajlarında görünür şekilde eklemek için video ders - viewtopic.php?f=10&t=1262

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

Kullanıcı avatarı
keynowski
Üye Budur

Re: Olympus m43 gövdelerde

Mesajgönderen keynowski » Sal May 17, 2016 1:17 pm

ciddibiri yazdı:MENU / Çark / D bölümü altında (Burası "Disp/ses/PC" ayarları olarak gösteriliyor)

Teşekkürler hocam, sanırım buldum. Disp / ses/ PC ayarları altında "gece çekimi" bölümü var. Orada 4 tane de alt başlık var. Manuel çekim, Bulb/Time, Canlı kompozit, diğerleri. Bunların hepsini "kapalı" konuma getirdim. Makineyi "m" moduna alıp loş bir ortamda denedim. LCD ekranda -3 ev gözüküyor. Enstantaneyi 1/160sn' den 1/13sn' ye düşürdüm. -1 ev' ye yükseldi ve ekrandaki görüntü daha parlak oldu. Çektiğim fotoğraf ile ekranda gördüğüm görüntünün de parlaklığı aynı oldu. Ama sanırım bu durum sadece "M" modda çalışıyor öyle değil mi?
Canon 90D, Canon EF 100-400mm f/4.5-5.6 L IS II USM

Instagram: kulukaya80

Kullanıcı avatarı
Peremeci
Müdavim Üye
İletişim:

Mesajgönderen Peremeci » Sal May 17, 2016 1:22 pm

ciddibiri yazdı: :lol:

Aynen, bugüne kadar (kısa bir SLR dönemi dışında) hep canlı önizleme yapan gövdeler kullandığımdan o kadar alışmışım ki, bir an "yok" denilince tereddüt ettim kendi adıma. Yani var da nasıl var, ne kadar var, gövdeye bakmadan hatırlayamadım.
Panasonic GM1
Panasonic Leica 15/F:1.7 Summilux, Lumix 42.5/F:1.7

Kullanıcı avatarı
Peremeci
Müdavim Üye
İletişim:

Re: Olympus m43 gövdelerde "canlı önizleme" özelliği var mı ? VAR !

Mesajgönderen Peremeci » Sal May 17, 2016 1:25 pm

Aslında bu forumda tartışmalar sonucunda çok güzel bilgilere ulaşılıyor. Keşke böyle wiki gibi bir ortam olsa ulaştığımız sonuçları oraya yazsak. Hem bize hem başka meraklılara bir kılavuz olur.
Panasonic GM1

Kullanıcı avatarı
ciddibiri
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen ciddibiri » Sal May 17, 2016 3:19 pm

keynowski yazdı:
ciddibiri yazdı:MENU / Çark / D bölümü altında (Burası "Disp/ses/PC" ayarları olarak gösteriliyor)

Teşekkürler hocam, sanırım buldum. Disp / ses/ PC ayarları altında "gece çekimi" bölümü var. Orada 4 tane de alt başlık var. Manuel çekim, Bulb/Time, Canlı kompozit, diğerleri. Bunların hepsini "kapalı" konuma getirdim. Makineyi "m" moduna alıp loş bir ortamda denedim. LCD ekranda -3 ev gözüküyor. Enstantaneyi 1/160sn' den 1/13sn' ye düşürdüm. -1 ev' ye yükseldi ve ekrandaki görüntü daha parlak oldu. Çektiğim fotoğraf ile ekranda gördüğüm görüntünün de parlaklığı aynı oldu. Ama sanırım bu durum sadece "M" modda çalışıyor öyle değil mi?

Mark II'de nerede bilmiyorum :)
Yalnız bu işlevin işlediğini anlamak da sanırım zor bir detay. Diğer başlıkta anlatmıştım...
Şöyle ki,
Yarı manuel/yarı otomatik modlar A ve S'de de canlı görünüm (anlık kullanıcı değişikliklerinin LCD'de ve vizörde görülmesi) çalışıyor. Fakat, adından da anlaşılacağı üzere bu yarı otomatik modlarda kullanıcı diyaframı yada pozlama süresini değiştirdiğinde makina da sahneyi ölçtüğünden ona bıraktığımız otomatik imkana göre diyaframı açıp/kısıyor yada pozlama süresini artırıp/düşürüyor. Bu değişiklik de tam da "canlı görünüm" manası gereğince anlık olarak ekran yada vizörden kullanıcıya iletiliyor. Yani sadece M modda işlemiyor. Öte yandan bu bir iş midir, hani kayda değer bir iş midir orasını bilemiyorum :P

Şöyle de PDF'ten alıntılıyim,
Resim

Live View Boost , bu menüde var, girip On/Off yapma seçenekleri var. OM-D E-M10'da var, PL6'da da vardı, P5'e bakmadım ama tahminim aynıdır, PL3'de de vardı diye anımsıyorum.

Açıklamasında da dediği gibi "Bunu 'On' yani açık konuma getirirseniz size her şartta fotoğrafı çekilen sahneyi en iyi şekilde göreceğiniz durumu görüntülenir, uyguladığınız pozlama telafisi ve diğer(herhalde buradan kasıt da diyafram ve perde hızı) ayarlamarınızın etkileri görülemez."

Live View Boost "Off" yapıldığında kullanıcının ayarları anlık olarak görüntülenir.

Olympus OM-D E-M5 Mark II - Firmware 2.0 kullanım kitabında şöyle bir uyarı var.

Resim

Yalnız sayfa 102'de ben "Live View Boost"(yukarıdaki PL6'nın kullanıcı kitabından alıntıladığım gibi) bir açıklama göremedim :?:
INSTAGRAM : https://www.instagram.com/ciddiyibiri/ - flickr adresimiz - https://www.flickr.com/groups/m43turkiye/ - flickr kullanımına dair faydalı bilgiler - viewtopic.php?f=10&t=32 - Kişisel flickr : https://flickrock.com/ciddi - B L O G U M http://fotoptik.blogspot.com
-
Ekipmanlarım : E-P5 , OM-D E-M10 - 14-42mm. R II, 14-150 II, 25mm. F1.8, 60mm. F2.8 makro (Vivitar 75-205mm. tele, Olympus OM 50mm. F1.8, Carl Zeiss Jena 135mm. F3.5, Helios 44M-6 58mm. F2.0)
-
Tamrac Velocity 5766 çanta , Transcend TS RDF8K USB3.0 kart okuyucu, Sandisk SDHC UHS-I 45mb/s kart , Manfrotto PIXI mini tripod

Kullanıcı avatarı
ciddibiri
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen ciddibiri » Sal May 17, 2016 3:39 pm

keynowski yazdı:...

Burada buldum ! İşte şu ayar "Live View Boost" u "Off" yapacaksınız , o zaman ayarları değiştirdiğinizde anlık olarak foto değiştirdiğiniz ayarda nasıl çıkacak görebileceksiniz.

Resim

Canlı önizleme özelliğini açmak için "Menü" den en alttaki ingiliz anahtarı simgesine girin. Burada "Firmware" in 1 üstündeki "Menü Display" seçeneğini [On] yapın. Zaten bu seçimi yaparken dikkat ederseniz menü'ye yeni bir başlık açacaktır !.. Ok'e basın ve açılan yeni menü (çarklar olan ikonu var) ye girin. Burada D başlığı altında "Live View Boost" özelliğini görebileceksiniz.

Detaylı aramadım ama elimdeki kullanım kılavuzunda bu konu atlanmış gibi. Belki de kılavuzun başka bir yerinde bahsediyor olabilir. Bu durumu Olympus Türkiye ' ye bildirmek lazım. Ürünü alan tüketici bu ayarı nasıl yapacağını kullanım kılavuzundan bulamayabilir.
INSTAGRAM : https://www.instagram.com/ciddiyibiri/ - flickr adresimiz - https://www.flickr.com/groups/m43turkiye/ - flickr kullanımına dair faydalı bilgiler - viewtopic.php?f=10&t=32 - Kişisel flickr : https://flickrock.com/ciddi - B L O G U M http://fotoptik.blogspot.com
-
Ekipmanlarım : E-P5 , OM-D E-M10 - 14-42mm. R II, 14-150 II, 25mm. F1.8, 60mm. F2.8 makro (Vivitar 75-205mm. tele, Olympus OM 50mm. F1.8, Carl Zeiss Jena 135mm. F3.5, Helios 44M-6 58mm. F2.0)
-
Tamrac Velocity 5766 çanta , Transcend TS RDF8K USB3.0 kart okuyucu, Sandisk SDHC UHS-I 45mb/s kart , Manfrotto PIXI mini tripod

Kullanıcı avatarı
keynowski
Üye Budur

Mesajgönderen keynowski » Sal May 17, 2016 4:15 pm

ciddibiri yazdı:.

Hocam teşekkürler. Benim e-m1' de menüde tam da "live view boost" un olması gerektiği yerde "gece çekimi" başlığı var. Live view boost yok. Belki de 4.0 firmware' ı yüklü olduğundan olabilir. Gece çekimi başlığı altında da şu 4 alt başlık var. Manuel çekim, Bulb/Time, Canlı kompozit, diğerleri. Ben bunların hepsini kapalı yaptım. Manuel modda görebiliyorum değişiklikleri. Yani ekrandan gördüğüm parlaklıkta çıkıyor fotoğraflar. Ama sadece manuel modda.

Şimdi araştırırken buldum da http://friedmanarchives.com/~download/1 ... ware_4.pdf burada (24.sayfa) 4.0 yazılımından sonra "live view boost" özelliği genişletilmiş E-M1' de ve benim dediğim gibi "gece çekimi" başlığı altında 4 alt başlık halinde görünüyor. Bu 4 başlıktan belki sadece birini kapatmak da yeterlidir ama ben hepsini kapattım.

Bir de merak ettiğim S ve A modunda fotoğrafın karanlık mı yoksa parlak mı çıkacağını lcd ekran ya da vizörde nasıl görebilirim? Benim yaptığım denemede sadece manuel modda çalışıyor gibi bu özellik. Örneğin S (enstantane öncelikli mod) da denedim. Hafif karanlık bir yerde iso 1600 ile sınırladım. F2.8 diyaframlı bir lens takılı. 1/10s' de f2.8 yazısı yanıp sönüyor. Herhalde diyaframı daha da aç diyor ama max. açıklık zaten f2.8 ve isoyu 1600' den yukarı çıkarmadığımda ya da 1/10sn' den daha uzun süre pozlamadığımda görüntü karanlık çıkıyor. Ama manuel moddaki gibi fotoğrafın karanlık çıkacağını önceden göremiyorum. Ama f2.8 yazısı yanıp söndüğü için karanlık çıkacağını tahmin ediyorum sadece.
Canon 90D, Canon EF 100-400mm f/4.5-5.6 L IS II USM

Instagram: kulukaya80

Kullanıcı avatarı
karadagyan
Üye Budur

Mesajgönderen karadagyan » Sal May 17, 2016 4:27 pm

Hepsini kapattim anca oldu ;)))

LG-H525 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
olympus 12-40 pro,40-150pro,60mm makro,17mm f2.8,45mm f1.8vs vs em1,em5,em10,em5mii,ep5 ...hepsini kullandım...
esekherifhakareti

Kullanıcı avatarı
dgncsk
Sağlam Üye
İletişim:

Mesajgönderen dgncsk » Sal May 17, 2016 6:09 pm

demekki liveview boost un kapalı olması özelliktenmiş :D açık olması değil.
"Hayatta en hakiki mürşit ilimdir, fendir."

Kullanıcı avatarı
Peremeci
Müdavim Üye
İletişim:

Mesajgönderen Peremeci » Sal May 17, 2016 8:10 pm

keynowski yazdı:Hocam teşekkürler. Benim e-m1' de menüde tam da "live view boost" un olması gerektiği yerde "gece çekimi" başlığı var.

Evet ben de kontrol ettim "live view boost" kamera dili türkçe yapıldığında "Gece Çekimi" oluyor.

Bir de merak ettiğim S ve A modunda fotoğrafın karanlık mı yoksa parlak mı çıkacağını lcd ekran ya da vizörde nasıl görebilirim?

S ve A modlarında Olympus'lar sadece pozlama telafisindeki değişiklikleri ekrana yansıtıyorlar. Bu durum A modunda pek problem olmuyor. (çünkü genelde makina uygun bir diyafram değeri seçebiliyor.) Ama S modunda dediğiniz gibi canlı görüntü elde edilemiyor. Ben eğer S modunda çekeceksem ve belli bir diyafram hızı elde etmek istiyorsam genelde pozlama telafisini kullanarak kabul edilebilir en karanlık/aydınlık değeri elde ettikten sonra diyaframın yanıp sönmediği en yüksek/düşük diyafram değerini veriyorum.
Panasonic GM1

Kullanıcı avatarı
Peremeci
Müdavim Üye
İletişim:

Mesajgönderen Peremeci » Sal May 17, 2016 8:10 pm

dgncsk yazdı:demekki liveview boost un kapalı olması özelliktenmiş :D açık olması değil.

Varsayılan olarak açık geliyor...
Panasonic GM1

Kullanıcı avatarı
ciddibiri
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen ciddibiri » Sal May 17, 2016 8:19 pm

Ne özellikmiş ama , 2 sayfa buradan, 1 sayfa da M5 başlığından konuşuldu :) Bir tek özellik ;)
-
-

Kullanıcı avatarı
karadagyan
Üye Budur

Re: RE: Re: Olympus m43 gövdelerde "canlı önizleme" özelliği var mı ? VAR !

Mesajgönderen karadagyan » Sal May 17, 2016 8:55 pm

ciddibiri yazdı:Ne özellikmiş ama , 2 sayfa buradan, 1 sayfa da M5 başlığından konuşuldu :) Bir tek özellik ;)

;)) kesinlikle. Bu arada olympus Turkiyeye rica edelim de güncellesinler kullanım kitapciklarını...Menü de bazı seyler var ama ne ondan bahsedilen bir açıklama var ne de bahsedilen bir yer var...
olympus 12-40 pro,40-150pro,60mm makro,17mm f2.8,45mm f1.8vs vs em1,em5,em10,em5mii,ep5 ...hepsini kullandım...
esekherifhakareti

Kullanıcı avatarı
Peremeci
Müdavim Üye
İletişim:

Mesajgönderen Peremeci » Sal May 17, 2016 9:08 pm

Bu arada yukarıda yanlış bilgi paylaşmışım -/+3 EV değil -/+5 EV olacak.
Panasonic GM1

Kullanıcı avatarı
Peremeci
Müdavim Üye
İletişim:

Mesajgönderen Peremeci » Sal May 17, 2016 9:10 pm

ciddibiri yazdı:Ne özellikmiş ama , 2 sayfa buradan, 1 sayfa da M5 başlığından konuşuldu :) Bir tek özellik ;)

Hocam, burada kaç kişi tartıştık sonunda epey bir bilgiye ulaştık. Bir yer olsa bu sonuçları derli toplu yazabilsek. M43 kütüphanesi gibi. Mesela forumda bir başlık olabilir... Baktık birikiyor, ileride bunu Wiki haline getirebiliriz.
Panasonic GM1

Kullanıcı avatarı
karadagyan
Üye Budur

Re: RE: Re: Olympus m43 gövdelerde "canlı önizleme" özelliği var mı ? VAR !

Mesajgönderen karadagyan » Sal May 17, 2016 10:47 pm

Peremeci yazdı:

Hocam, burada kaç kişi tartıştık sonunda epey bir bilgiye ulaştık. Bir yer olsa bu sonuçları derli toplu yazabilsek. M43 kütüphanesi gibi. Mesela forumda bir başlık olabilir... Baktık birikiyor, ileride bunu Wiki haline getirebiliriz.

İyi fikir.....
esekherifhakareti

“Yeni başlayanlara tavsiyeler” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir