Voigtlander 42.5mm f/0.95 alıyorum

Sigma, Nokton(Voigtlander), Kowa vb. 3.parti üreticilerin m43 sistem için ürettiği ürünler hakkında...

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

Kullanıcı avatarı
webbie
Müdavim Üye

Voigtlander 42.5mm f/0.95 alıyorum

Mesajgönderen webbie » Cum Şub 02, 2024 11:03 pm

Bir süredir portre lensi araştırıyorum. Başta Olympus’un Pro modeli olan (f/1.2) ile Panasonic Leica’nın aynı düzeydeki lensine baktım ama fiyatları uçuk seviyede. Ardından Olympus 75mm’ye gözüm kaydı. Daha alınabilir fiyatlara bulunuyor fakat lensi çoğunlukla evde kullanacağım için 75mm olması işleri bozdu. Sonra ucuzlara baktım. Olympus 45mm f/1.8 ile Panasonic 42.5 f/1.7 konularını incelerken, forumlarda en ideal lensin Sigma 56mm f/1.4 olduğu; keskinlik konusunda Oly 75mm’den altt kalır yanı olmadığı ve 56mm olduğu için daha dar alanda kullanılabildiği gibi bilgiler aklımı çeldi.
Bugün çıkıp mağazaya gittim ve niyetim 56mm Sigma’yı alıp dönmekti. Mağazada ne olduysa, hemen almayıp biraz daha düşünmeye karar verdim ve bu arada bir tane Voigtlander 42.5mm f/0.95 denk geldi. Fiyatı da uygun olunca, yarın Londra’ya gidip lensi almaya karar verdim. Lensle ilgili birçok inceleme okudum. Çok keskin bir lens değil. Tamamen manuel bir lens ve oldukça ağır. Tüm bu olumsuzluklara rağmen Voigtlander ile çekilmiş fotoğraflar hoşuma gitti ve lensi denemeye karar verdim. Beğenmezsem, aldığım fiyata hemen satıp Sigma’ya geçerim diye düşünüyorum.

Varsa yorumunuz, alırım bir dal.

zekisofu
Müdavim Üye

Re: Voigtlander 42.5mm f/0.95 alıyorum

Mesajgönderen zekisofu » Cum Şub 02, 2024 11:13 pm

Ben bütün ekipmanı buraya da koymuştum, çok uyguna takasa verdim, senin de alacağın tuttu yazık oldu :(
Manuel odaklı ve f1 gibi bir diyaframda çok soft sonuçlar verdiği için sinemacılar kullansın diye üretilmiş.
Anca sabit duran ve yüzündeki imperfectionları örtmeye çalışan babaanneleri ve aktrisleri çekersin o lensle.
Diğer türlü odak %90 kaybolacak. Ben bir ara samyang 135mm f2 lensle portre denedim; çok zor çok.
Satın almadan önce kirala bir gün dene bak derim.

Kullanıcı avatarı
webbie
Müdavim Üye

Mesajgönderen webbie » Cum Şub 02, 2024 11:24 pm

zekisofu yazdı:Ben bütün ekipmanı buraya da koymuştum, çok uyguna takasa verdim, senin de alacağın tuttu yazık oldu :(
Manuel odaklı ve f1 gibi bir diyaframda çok soft sonuçlar verdiği için sinemacılar kullansın diye üretilmiş.
Anca sabit duran ve yüzündeki imperfectionları örtmeye çalışan babaanneleri ve aktrisleri çekersin o lensle.
Diğer türlü odak %90 kaybolacak. Ben bir ara samyang 135mm f2 lensle portre denedim; çok zor çok.
Satın almadan önce kirala bir gün dene bak derim.

Akşam akşam fikir değiştirtmeyin bana. Sabah elin İngilizinden küfür yemek var.
İyisi mi, sabaha kadar uyku tutmasın; sabah da Sigma’yı alıp adamdan özür dileyeyim (mi?)

Kullanıcı avatarı
DrOpMaN
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen DrOpMaN » Cmt Şub 03, 2024 2:51 am

Güzel lens :)
Geniş açı dışındaki lenslerde çok keskinlik iyi değildir; beğendiğim bir marka, karakteristiği var.
İyimser, Güleryüzlü, Sokulgan, Uyumlu, Özgürlükçü, Dürüst, Güvenilir, Disiplin sevmez, Araştırıcı, İyi konuşmacı, Sıcak kanlı, Ateşli, Becerikli
Flickr: https://www.flickr.com/photos/55958650@N07/
İlanlarım: https://www.sahibinden.com/arama?userId ... K2OiRccGYA

Kullanıcı avatarı
DrOpMaN
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen DrOpMaN » Cmt Şub 03, 2024 2:59 am

Son söz; ağır lens iyidir. İçinde cam var derler, bir başka deyiş; alırken “arka camına bakın” büyükse iyidir. Fotoğrafçı efsanesi
İyimser, Güleryüzlü, Sokulgan, Uyumlu, Özgürlükçü, Dürüst, Güvenilir, Disiplin sevmez, Araştırıcı, İyi konuşmacı, Sıcak kanlı, Ateşli, Becerikli

Kullanıcı avatarı
webbie
Müdavim Üye

Mesajgönderen webbie » Cmt Şub 03, 2024 10:14 am

DrOpMaN yazdı:Son söz; ağır lens iyidir. İçinde cam var derler, bir başka deyiş; alırken “arka camına bakın” büyükse iyidir. Fotoğrafçı efsanesi

1 saat sonra evden çıkıp ya Sigma’yı ya da Voigtlander’i alacağım.

Kullanıcı avatarı
webbie
Müdavim Üye

Mesajgönderen webbie » Pzr Şub 04, 2024 12:10 am

Panasonic Lumix 12-35mm f/2.8 aldım.

Kullanıcı avatarı
DrOpMaN
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen DrOpMaN » Pzr Şub 04, 2024 12:16 am

webbie yazdı:Panasonic Lumix 12-35mm f/2.8 aldım.

Klasının en iyi lenslerinden biri; hayırlı olsun, güzel fotoğraflar bekliyoruz :)

Kullanıcı avatarı
DrOpMaN
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen DrOpMaN » Pzr Şub 04, 2024 12:22 am

Forumda 12-35mm f/2.8 kullanan yok bildiğim kadarıyla; sonuçları örnek olur

Kullanıcı avatarı
webbie
Müdavim Üye

Mesajgönderen webbie » Pzr Şub 04, 2024 12:36 am

DrOpMaN yazdı:
webbie yazdı:Panasonic Lumix 12-35mm f/2.8 aldım.

Klasının en iyi lenslerinden biri; hayırlı olsun, güzel fotoğraflar bekliyoruz :)

Teşekkür ederim. Yola çıkarken ya Voigtlander’i ya da Sigma’yı almayı düşünüyordum ama yine kendimi kaybedip Panasonic Lumix 35-100mm f/2.8 almaya kesin karar verip 12-35 alıp geldim. Az daha oyalansam, bir teneke turşuyla da dönebilirdim.
Bugün Londra’da lensi biraz kurcaladım ve durmadan karşıma çıkan (adını unuttum) Panasonic lenslerle Panasonic gövde kullanılırken daha hızlı odaklama teknolojisini gözlerimle görmüş oldum. Kıyaslayabileceğim en yakın ikili deneyimim Olympus E-M1 ve 12-40 ile odaklama olabilir ve kesinlikle Panasonic (E-M1’in yaşına da verebiliriz) makine ve lens birleşince, odaklama hızı dikkat çekici derecede yüksek oluyor.
12-40 ile en hızlı kıyaslamam şu şekilde olabilir;
- Olympus’un malzeme kalitesi bariz şekilde daha iyi.
- Olympus’un malzeme kalitesinin yüksekliği, ağırlık dezavantajı doğurmuş. Bugün G9 ve 12-35’i birkaç saat boyunca elimde tutarak gezdim (boyun askısını değiştiririm diye yanıma almamıştım) ve hiç yormadı.
- Panasonic’in Dual IS özelliği sayesinde daha rahat bir kullanım söz konusuymuş ama henüz o kısma bakmadım. Aslında söylenen; Panasonic Panasonic’le, Olympus ise Olympus’la daha verimli çalışıyormuş.

Lensi alıp da eve gelince, 35mm’de oğlumun tam boy fotoğrafını çekmeye çalıştım ama oldukça zorlandım. Evler genel olarak küçük olduğundan, 42.5mm fazla gelecekmiş, onu anladım.

Arkadaşa iade edeceğimi söylediğim 100-300mm’yi de eşimin isteğiyle (fotoğrafçılıkla uzaktan yakından alakası yoktur ve normalde yorum da yapmaz) tutmaya karar verdim. Şimdi eksiğim 35-100mm f/2.8. Onu da alırsam, 12-300 arası lens setim olacak. Muhtemelen ileride bir de portre lensi alırım ve o da büyük ihtimalle 56mm f/1.4 olur.

2.8 diyafram karanlık ortamda yetersiz kalıyor gibi ama pek umursamıyorum. Sonuçta poster bastırmıyorum ya da ticari amaçla kullanmıyorum ve hobi olarak ihtiyaçlarımı karşılar diye düşünüyorum.

Şimdilik bu kadar.

Kullanıcı avatarı
webbie
Müdavim Üye

Mesajgönderen webbie » Pzr Şub 04, 2024 12:48 am

Bahsettiğim odaklama tekniğinin adı Depth from Defocus’muş. Dpreview’in 2018 yılındaki Panasonic G9 incelemesindeki yorum, o güne kadar kullandıkları CDAF sistemler arasında en hızlı odaklama yapan makineymiş. İşte bu odaklama için Panasonic lens gerekiyor.

Kullanıcı avatarı
DrOpMaN
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen DrOpMaN » Pzr Şub 04, 2024 1:10 am

Her zaman söylerim; her ne kadar birbiriyle uyumlu diye reklam yapsalar da Panasonic gövde ile Panasonic lens, Olympus gövde ile Olympus lens !
Büyük avantajları var; yoksa benim gibi en azından CA muzdaribi olursunuz.

Kullanıcı avatarı
webbie
Müdavim Üye

Mesajgönderen webbie » Pzr Şub 04, 2024 2:04 am

8-) Çok alakasız bir yaklaşımda bulunacağım. Makine-lens uyumu konusunda tasarım dili de fark ediyor bence. Yani Olympus makinelerle Olympus lensler, Panasonic makinelerle Panasonic lenslerin tasarım (Görünüş anlamında) kendi içlerinde bir bütünlüğe sahip olduğundan, aynı marka makine üzerinde diğer markanın lensi bence sırıtıyor.
Çok gereksiz ama bir o kadar da ufuk açan bir bilgi paylaşayım dedim, çıka çıka bu bilgi çıktı; idare edin artık.

Kullanıcı avatarı
webbie
Müdavim Üye

Mesajgönderen webbie » Pzr Şub 04, 2024 2:07 am

Bu arada, 100-300mm için teleconverter (Türkçesinin olup olmadığını bilmediğim için tercüme edip de garip bir terim yaratmak istemedim) araştırırken, Olympus’un normalde sadece birkaç lensinde kullanılabilen teleconverterlarını Panasonic lenste kullanmanın bir yolunu buldum sanırım. Eğer uygun fiyata bir teleconverter (Şunun Türkçe adını bilen varsa, babasının hayrına paylaşsın lütfen) bulursam, deneyeceğim. Eğer çalışırsa, 200-600mm dürbün sahibi olurum.

soyhaa
Üye

Mesajgönderen soyhaa » Pzr Şub 04, 2024 6:34 pm

hocam fotoğraf çekecekseniz önermem.

“Diğer markaların m43 sistem lensleri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 20 misafir