M10 Mark III için lens önerisi

Sigma, Nokton(Voigtlander), Kowa vb. 3.parti üreticilerin m43 sistem için ürettiği ürünler hakkında...

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

Giresunlufuk
Yeni Üye

M10 Mark III için lens önerisi

Mesajgönderen Giresunlufuk » Cmt Kas 21, 2020 11:20 pm

Herkese merhaba arkadaşlar. Olympus M10 Mark III alarak aranıza katılmış bulunmaktayım. Şu an iki lens arasında kaldım ve ikisi de aynı fiyat seviyesinde bulabildim:
1 - Olympus 45mm 1.8
2 - Samyang 50mm 1.4 Manuel
Vİieo öncelikli olduğundan Samyang bana daha avantajlı geldi. Olympus 45'te manuel odak halkası olmaması videoda işime gelmez. Düşük ışık koşullarında Samyang'ın 1.4 olması İSO artırmadan gürültüsüz videolar için daha güzel bir seçenek gibi duruyor tabi biraz açık diyaframda keskinlik düşüyor. Yalnız keskinlik konusunda tereddütlerim var. Neredeyse aynılar ama ciddi manada kararsız kaldım. Daha önce hiç tecrübem olmadı. Olympus'un video örnekleri içime sindi sayılır, Samyang da öyle. İlk makinem oldu M10 Mark III. Siz olsanız hangisini alırdınız? Bu arada elimde kit lens var.
Olympus OMD E-M10 Mark III
Sigma 30mm 2.8, Olympus 45mm 1.8

Zhiyun Crane M2, Slik Monopod 350

Kullanıcı avatarı
ugryy
Müdavim Üye
İletişim:

Re: M10 Mark III için lens önerisi

Mesajgönderen ugryy » Pzr Kas 22, 2020 11:26 am

Merhaba hoşgeldiniz.
Eğer ki dediğiniz gibi olsaydı Olympus 45mm asla olmazdı bence ancak Manuel Focus halkası var 45mm'de. Olympusun (Em1 mark 2 sonrası hariç) odak takibine hiç güvenmiyorum :D.
İki lensin de kendine göre güzelliği olacak sanırım.
Olympus için en büyük artı otomatik odak ve satarken kolay satma (bence).
Samyang için ise yarım stoptan biraz az diyafram avantajı.
İkisinin arasından benim tercihim Olympus olurdu. Ancak lensleri test edebilme şansınız varsa mutlaka test edip karar verin bence.
E-M10 II
Olympus 40-150mm R
Raynox DCR-250

Helios 44M 2/58

coksicaksusadim

Giresunlufuk
Yeni Üye

Mesajgönderen Giresunlufuk » Pzr Kas 22, 2020 5:01 pm

ugryy yazdı:Merhaba hoşgeldiniz.
Eğer ki dediğiniz gibi olsaydı Olympus 45mm asla olmazdı bence ancak Manuel Focus halkası var 45mm'de. Olympusun (Em1 mark 2 sonrası hariç) odak takibine hiç güvenmiyorum :D.
İki lensin de kendine göre güzelliği olacak sanırım.
Olympus için en büyük artı otomatik odak ve satarken kolay satma (bence).
Samyang için ise yarım stoptan biraz az diyafram avantajı.
İkisinin arasından benim tercihim Olympus olurdu. Ancak lensleri test edebilme şansınız varsa mutlaka test edip karar verin bence.

Sanırım Olympus alacağım. İyice araştırdım ve Samyang keskinlik konusunda bayağı geri kalıyor. Olympus 45mm alıp ileride Sigma 30mm F1.4 ile devam edeceğim.

Kullanıcı avatarı
burakciftci82
Müdavim Üye

Mesajgönderen burakciftci82 » Pzr Kas 22, 2020 6:56 pm

Olympus 45mm 1.8 de manuel odak halkası var ama diyafram halkası yok. Samyang ise manuel lens olduğu için hem odak halkası hemde diyafram halkası var. Bununla karistirdiniz sanırım.

Keskinlik olarak olympus çok çok iyi. Samyang i bilmiyorum ama almışken autofocus özellikli bir lens almanız daha iyi olur diye düşünüyorum.
Ilerleyen zamanlarda ola ki OMD Em5 Mark 3 alırsınız veya Em1 Mark 2 veya 3 alırsınız. Bu cihazlarin netlemesi videoda odak takibi konusunda Em10 serilerinin çok çok önündeler ve kendi sınıfında da Sony A6500 gibi cihazlarla da yarışır düzeydeler. Bu sayede video da daha efektif kullanabilirsiniz.

Öte yandan fotoğraf çekeceğiniz zamanda autofocus büyük avantaj sağlar.

45mm 1.8 almanızı tavsiye ederim. Butce varsa sigma 56mm 1.4 de olabilir karar sizin.
https://www.flickr.com/photos/144968395@N08/

Fujifilm X-S10
Fujiflm X-T1
XF 18-55mm F/2.8-4 | XF 56mm F/1.2 | XF 90mm F/2

Olympus OM-D E-M10 MARK 2
40-150mm R F3.5-5.6

Giresunlufuk
Yeni Üye

Mesajgönderen Giresunlufuk » Pzr Kas 22, 2020 8:04 pm

burakciftci82 yazdı:Olympus 45mm 1.8 de manuel odak halkası var ama diyafram halkası yok. Samyang ise manuel lens olduğu için hem odak halkası hemde diyafram halkası var. Bununla karistirdiniz sanırım.

Keskinlik olarak olympus çok çok iyi. Samyang i bilmiyorum ama almışken autofocus özellikli bir lens almanız daha iyi olur diye düşünüyorum.
Ilerleyen zamanlarda ola ki OMD Em5 Mark 3 alırsınız veya Em1 Mark 2 veya 3 alırsınız. Bu cihazlarin netlemesi videoda odak takibi konusunda Em10 serilerinin çok çok önündeler ve kendi sınıfında da Sony A6500 gibi cihazlarla da yarışır düzeydeler. Bu sayede video da daha efektif kullanabilirsiniz.

Öte yandan fotoğraf çekeceğiniz zamanda autofocus büyük avantaj sağlar.

45mm 1.8 almanızı tavsiye ederim. Butce varsa sigma 56mm 1.4 de olabilir karar sizin.

Bilgilendirme için çok teşekkür ederim, karıştırmışım. Olympus 45mm alıp başlangıcı onunla yapacağım.

“Diğer markaların m43 sistem lensleri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir