Sigma 56mm f/1.4 DC DN

Sigma, Nokton(Voigtlander), Kowa vb. 3.parti üreticilerin m43 sistem için ürettiği ürünler hakkında...

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

AKINLASINN
Müdavim Üye

Re: Sigma 56mm f/1.4 DC DN

Mesajgönderen AKINLASINN » Sal Tem 07, 2020 4:38 pm

amanism yazdı:Sigma 56mm kullanıyorum. Forumlarda aynı keskinlikte olduğu söyleniyor...

Satmayı düşünürseniz haberim olsun hocam :)

amanism
Müdavim Üye

Mesajgönderen amanism » Çrş Tem 08, 2020 6:53 am

AKINLASINN yazdı:
amanism yazdı:Sigma 56mm kullanıyorum. Forumlarda aynı keskinlikte olduğu söyleniyor...

Satmayı düşünürseniz haberim olsun hocam :)

Harika bir lens. Satmayı düşünmek zor böyle lensleri:)) Bir de bu lensin Olympus 75mm'den farkı toz ve su koruması var. Açı olarak da daha geniş olması bence bir diğer avantajı.

AKINLASINN
Müdavim Üye

Mesajgönderen AKINLASINN » Çrş Tem 29, 2020 3:45 pm

Bu konuda yavaşça yerimi almaya başlayayım.

AKINLASINN
Müdavim Üye

Mesajgönderen AKINLASINN » Çrş Eyl 02, 2020 4:46 pm

Konu canlansın azcık.

Resim

Kullanıcı avatarı
burakciftci82
Müdavim Üye

Mesajgönderen burakciftci82 » Prş Eyl 03, 2020 2:25 pm

AKINLASINN yazdı:Konu canlansın azcık.

Resim

FF tadında portre fotoğraflar paylaşsanızda seyretsek :)
https://www.flickr.com/photos/144968395@N08/

Fujifilm X-S10
Fujiflm X-T1
XF 18-55mm F/2.8-4 | XF 56mm F/1.2 | XF 90mm F/2

Olympus OM-D E-M10 MARK 2
40-150mm R F3.5-5.6

amanism
Müdavim Üye

Mesajgönderen amanism » Pzr Eyl 06, 2020 2:35 pm

ResimPortre by famanism, on Flickr

f:2 ile çekildi

AKINLASINN
Müdavim Üye

Mesajgönderen AKINLASINN » Pzt Eyl 07, 2020 10:28 am

Boy fotoğraflar da f1.8 de keskinlik ve bokeh dengesi çok hoş. Bakması keyifli fotoğrafa. FF seti sattığıma hiç pişman değilim :)

Resim

Safaks
Üye

Mesajgönderen Safaks » Pzt Eyl 07, 2020 11:41 am

AKINLASINN yazdı:Boy fotoğraflar da f1.8 de keskinlik ve bokeh dengesi çok hoş. Bakması keyifli fotoğrafa. FF seti sattığıma hiç pişman değilim :)

Resim

Ff makineleri aratmıyor gerçekten. Elinize sağlık. Portre performansı çok iyi. Alan derinliği performansı tam ayarında. Sizin konunuzdan sonra kendimi google da bu lensi ararken buluyorum :)
Olympus Omd Em10 mark II ,M.Zuiko Digital 14‑42mm F3.5‑5.6 II R, M.Zuiko Digital ED 40‑150mm F4‑5.6 R , M.Zuiko Digital 45mm F1.8 , Samyang 8mm 3.5 cs i fisheye , Jüpiter-37A 135mm f / 3.5 m42
İnstagram : http://www.instagram.com/safaksahins
Flickr : https://www.flickr.com/photos/90007069@N07/

AKINLASINN
Müdavim Üye

Mesajgönderen AKINLASINN » Pzt Eyl 07, 2020 12:42 pm

Safaks yazdı:
AKINLASINN yazdı:Boy fotoğraflar da f1.8 de keskinlik ve bokeh dengesi çok hoş. Bakması keyifli fotoğrafa. FF seti sattığıma hiç pişman değilim :)

Resim

Ff makineleri aratmıyor gerçekten. Elinize sağlık. Portre performansı çok iyi. Alan derinliği performansı tam ayarında. Sizin konunuzdan sonra kendimi google da bu lensi ararken buluyorum :)

Lens gerçekten keyifli lens. İlk zamanlar lens için pahalı diyordum ama kesinlikle değil. Bir de Sigma'nın renk yorumu Olympus lenslere göre daha da bana hitap ediyor. O nedenle herkese tavsiyemdir.

amanism
Müdavim Üye

Mesajgönderen amanism » Sal Eyl 08, 2020 12:02 pm

Önceki serinin renk yorumunu pek sevmiyordum (19-30-60mm olanlar). Belki içlerinde 60mm fena değildi diyebilirim. Ancak 16-30-56 mm sigma lenslerin renk yorumu gerçekten süper.

amanism
Müdavim Üye

Mesajgönderen amanism » Çrş Eyl 09, 2020 2:35 pm

ResimOI000002~3 by famanism, on Flickr

Kullanıcı avatarı
webbie
Müdavim Üye

Mesajgönderen webbie » Cum Şub 23, 2024 7:00 pm

Konuyu canlandırayım dedim. Bugün vereceğim karar sonucunda ya Olympus 75mm f/1.8 ya da Sigma 56mm f/1.4 alacağım. Aslında kararımı verdim gibi ama yarın sabaha kadar karar değiştirip, Olympus’u da alabilirim.
Sigma’yı tercih etme nedenlerim:
- Araştırdığım tüm forumlarda ve okuduğum tüm incelemerde Olympus’tan daha keskin olduğu yazıyor. Henüz tersine ve hatta ikisinin eşit olduğuna dair bir paylaşıma bile denk gelmedim.
- 56mm benim çekim yapacağım ortam için daha uygun. Ev içerisinde çekim yapmayı planlıyorum ve maalesef ev çok küçük olduğundan, 56mm bile uzun sayılabilecek bir odak uzaklığına sahip.
- Bulduğum Sigma siyah, Olympus ise gümüş renkte. Gereksiz bir ayrıntı.

İşin ilginç yanı, Olympus’un sıfırı Sigma’nın sıfırının iki karı fiyata satılırken, ikinci el fiyatları aynı. Bu lensi birkaç aydır araştırıyorum aslında ve bugüne kadar üç tanesine denk geldim; biri satıldı, diğerinin fiyatı sıfırıyla aynı ve üçüncüsü de benim niyetlendiğim.

Görüşü olan varsa ya şimdi paylaşsın ya da sonsuza dek sussun. :)

Kullanıcı avatarı
burakciftci82
Müdavim Üye

Mesajgönderen burakciftci82 » Cmt Şub 24, 2024 10:17 pm

webbie yazdı:Konuyu canlandırayım dedim. Bugün vereceğim karar sonucunda ya Olympus 75mm f/1.8 ya da Sigma 56mm f/1.4 alacağım. Aslında kararımı verdim gibi ama yarın sabaha kadar karar değiştirip, Olympus’u da alabilirim.
- Araştırdığım tüm forumlarda ve okuduğum tüm incelemerde Olympus’tan daha keskin olduğu yazıyor. Henüz tersine ve hatta ikisinin eşit olduğuna dair bir paylaşıma bile denk gelmedim.
- 56mm benim çekim yapacağım ortam için daha uygun. Ev içerisinde çekim yapmayı planlıyorum ve maalesef ev çok küçük olduğundan, 56mm bile uzun sayılabilecek bir odak uzaklığına sahip.

İşin ilginç yanı, Olympus’un sıfırı Sigma’nın sıfırının iki karı fiyata satılırken, ikinci el fiyatları aynı. Bu lensi birkaç aydır araştırıyorum aslında ve bugüne kadar üç tanesine denk geldim; biri satıldı, diğerinin fiyatı sıfırıyla aynı ve üçüncüsü de benim niyetlendiğim.

Öncelikle hayırlı olsun güle güle kullanın. Çok keyif alacağınız bir lens olmuş özellikle özne ile arka plan ayrımı konusunda müthiş bir lens...
75mm e karşı olarak tercih etmeniz ise daha yerinde bir karar olmuş 75mm de kendi sınıfında lider bir lens olsa da açı (150mm FF) çok dar. Kaldı ki Sigma 1.4 de dahi çok keskin ve tutarlı bir lens. Arka planı bulandırma konusunda ise 75mm 1.8 ile neredeyse aynı hatta biraz daha iyi sanırım. Kısaca yerinde ve güzel bir karar olmuş hayırlı olsun.
Ama bir gün 75mm 1.8 denemek istiyorum :D bende 90mm f2 var top mermisi gibi yerinden kalkmıyor ağır ve hantal. 75mm 1.8 hafif ve kompakt bayağı ilgimi çekiyor bakalım ne zaman kısmet olacak.

Fujifilm X-S10
Fujiflm X-T1

40-150mm R F3.5-5.6

Kullanıcı avatarı
webbie
Müdavim Üye

Mesajgönderen webbie » Cmt Şub 24, 2024 10:40 pm

burakciftci82 yazdı:
webbie yazdı:Konuyu canlandırayım dedim. Bugün vereceğim karar sonucunda ya Olympus 75mm f/1.8 ya da Sigma 56mm f/1.4 alacağım. Aslında kararımı verdim gibi ama yarın sabaha kadar karar değiştirip, Olympus’u da alabilirim.

Öncelikle hayırlı olsun güle güle kullanın. Çok keyif alacağınız bir lens olmuş özellikle özne ile arka plan ayrımı konusunda müthiş bir lens...
75mm e karşı olarak tercih etmeniz ise daha yerinde bir karar olmuş 75mm de kendi sınıfında lider bir lens olsa da açı (150mm FF) çok dar. Kaldı ki Sigma 1.4 de dahi çok keskin ve tutarlı bir lens. Arka planı bulandırma konusunda ise 75mm 1.8 ile neredeyse aynı hatta biraz daha iyi sanırım. Kısaca yerinde ve güzel bir karar olmuş hayırlı olsun.
Ama bir gün 75mm 1.8 denemek istiyorum :D bende 90mm f2 var top mermisi gibi yerinden kalkmıyor ağır ve hantal. 75mm 1.8 hafif ve kompakt bayağı ilgimi çekiyor bakalım ne zaman kısmet olacak.

İyi dilekleriniz için teşekkür ederim. Bugün maalesef lensi alamadım. Önüme gelen lensi aldığım için evde isyan çıkabilir korkusuyla, lensi gizli gizli gidip alacaktım ama eşim bugün dibimden ayrılmadığı için yarın sabah fotoğraf çekmeye çıkıyorum (o zaman rahat bırakıyor) diyerek çıkıp, lensi alacağım.
Hazır almamışken, tekrar internetteki forumlara ve yorumlara baktım; Sigma doğru karar olacak sanırım. Görünen o ki Oly 75mm sadece uzak mesafeden çekimlerde avantaj sahibi ve geriye kalan tüm konularda Sigma daha başarılı.
Araştırırken, 2 bilgiye denk geldim ve paylaşmak isterim;
- Olympus 75mm’yi de aslında Sigma üretiyormuş.
- Sigma’nın keskinliğinin sırrı, aslında aps-c sensörler için üretilmiş olduğundan, m4/3’te camların daha merkezi kısmını kullanıyormuş ve bu nedenle de aps-c’de kullanılan aynı lensten daha keskin sonuç veriyormuş.

Kullanıcı avatarı
burakciftci82
Müdavim Üye

Mesajgönderen burakciftci82 » Cmt Şub 24, 2024 10:56 pm

webbie yazdı:
burakciftci82 yazdı:

İyi dilekleriniz için teşekkür ederim. Bugün maalesef lensi alamadım. Önüme gelen lensi aldığım için evde isyan çıkabilir korkusuyla, lensi gizli gizli gidip alacaktım ama eşim bugün dibimden ayrılmadığı için yarın sabah fotoğraf çekmeye çıkıyorum (o zaman rahat bırakıyor) diyerek çıkıp, lensi alacağım.
Hazır almamışken, tekrar internetteki forumlara ve yorumlara baktım; Sigma doğru karar olacak sanırım. Görünen o ki Oly 75mm sadece uzak mesafeden çekimlerde avantaj sahibi ve geriye kalan tüm konularda Sigma daha başarılı.
Araştırırken, 2 bilgiye denk geldim ve paylaşmak isterim;
- Olympus 75mm’yi de aslında Sigma üretiyormuş.
- Sigma’nın keskinliğinin sırrı, aslında aps-c sensörler için üretilmiş olduğundan, m4/3’te camların daha merkezi kısmını kullanıyormuş ve bu nedenle de aps-c’de kullanılan aynı lensten daha keskin sonuç veriyormuş.

Aynen hocam Sigma bir çok lensin üretim sahasında başrolde yer alıyor. Hatta son çıkan Om system 150-600 ün de eski Sigma 150-600mm den devşirme olduğu söyleniyor.
Butce ve İmkan varsa 56mm ile kaçırmayın hocam. Bakayım bulabilirsem benim 56mm ile çektiğim karelerden paylaşayım, en çok kullandığım lens diyebilirim. Portre de inanılmaz bir keyif veriyor.

Fujifilm X-S10
Fujiflm X-T1

40-150mm R F3.5-5.6

“Diğer markaların m43 sistem lensleri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir