Panasonic Lumix DC-G9 aldım

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

Kullanıcı avatarı
webbie
Müdavim Üye

Panasonic Lumix DC-G9 aldım

Mesajgönderen webbie » Sal Oca 23, 2024 12:40 pm

Merhaba arkadaşlar. Dün bir arkadaşımla kahve içmek için buluştuk. Konu konuyu açtı ve sonunda, bir tane Panasonic G9 makinesi olduğunu, ekranının bağlantı yerindeki arıza nedeniyle makineden soğuduğunu ve satmak istediğini söyledi. Makineyi elimden geldiğince inceledim ve tek sorun, söylediği gibi ekranın menteşesindeki çatlaktı. Bu çatlak nedeniyle ekran ters dönüp de makineye doğru kapanmıyor yani ekran kısmı hep dışarı bakıyor. Birkaç firmaya sormuş, onlar da çok düşük fiyat vermiş. Ne kadar istediğini sorduğumda, 250£ deyince kendime engel olamadım. Ekranı sağlam olanlar burada 500£ civarına alıcı buluyor. Ekranın içe doğru dönmüyor olması benim için önemli olmadığından ve şu anda istediğim Fujifilm seti kuracak bütçeyi ayıramadığımdan, makineyi aldım.
Daha önce birkaç kez G9 alma girişimim olmuştu ama bir türlü denk gelmemişti. Bir süre makineyi kurcalar, bütçemin geri kalanını tamamlayıp da Fuji’ye geçeceğim zaman satarım diye düşünüyorum. Arkadaşın 100-300mm lensini ödünç aldım ve hoşuma giderse, onu da satın alırım fakat bu lens burada ilginç bir şekilde pahalı olduğundan, yerine başka bir şey de alabilirim.
Şu anda fırtına var. Dindiği takdirde, çıkıp makineyle biraz oynayıp, amatör yorumumu paylaşırım. Makineye ait fotoğrafları bu konunun altına ekliyorum. Yorum yaparsanız ya da kullanımla ilgili ipucu verirseniz sevinirim.

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

Kullanıcı avatarı
DrOpMaN
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Re: Panasonic Lumix DC-G9 aldım

Mesajgönderen DrOpMaN » Sal Oca 23, 2024 2:26 pm

Süper; tebrikler :)
Hayırlı olsun. Güzel fotoğraflar paylaşırsanız seviniriz.
İyimser, Güleryüzlü, Sokulgan, Uyumlu, Özgürlükçü, Dürüst, Güvenilir, Disiplin sevmez, Araştırıcı, İyi konuşmacı, Sıcak kanlı, Ateşli, Becerikli
Flickr: https://www.flickr.com/photos/55958650@N07/
İlanlarım: https://www.sahibinden.com/arama?userId ... K2OiRccGYA

Kullanıcı avatarı
webbie
Müdavim Üye

Mesajgönderen webbie » Sal Oca 23, 2024 3:02 pm

DrOpMaN yazdı:Süper; tebrikler :)

Teşekkür ederim. Fırtına biraz dinse, çıkıp makineyi kurcalayacağım. Bu arada, dün bir tane de Sigma 105mm f/2.8 makro lens aldım. Lens, Minolta Dynax 3xi’ye takılı geldi. Bu lensi portre ve makro lensi olarak kullanmayı düşünüyorum ama bayonetine emin olamadım. İnternetten baktığım kadarıyla, Sony A bayonetle Minolta Dynax serisinin bayoneyi aynıymış. Bu konuda bilginiz var mı?

Kullanıcı avatarı
DrOpMaN
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen DrOpMaN » Sal Oca 23, 2024 3:42 pm

Minolta Dynax eskiden denediğim ve mavimsi sonuçları nedeniyle kullanmadığım lens-makine kombinasyonuydu. Şimdiki sahibi Sony...
Muhtemelen yazılım olarak çözmüşlerdir; deneyimlerinizi paylaşmanızı beklerim :)
İyimser, Güleryüzlü, Sokulgan, Uyumlu, Özgürlükçü, Dürüst, Güvenilir, Disiplin sevmez, Araştırıcı, İyi konuşmacı, Sıcak kanlı, Ateşli, Becerikli

Kullanıcı avatarı
webbie
Müdavim Üye

Mesajgönderen webbie » Sal Oca 23, 2024 5:06 pm

DrOpMaN yazdı:Minolta Dynax eskiden denediğim ve mavimsi sonuçları nedeniyle kullanmadığım lens-makine kombinasyonuydu. Şimdiki sahibi Sony...
Muhtemelen yazılım olarak çözmüşlerdir; deneyimlerinizi paylaşmanızı beklerim :)

Makineyi kullanmayı düşünmüyorum. Adaptör alıp, lensi Panasonic’te kullanırım diye plan yaptım. 105mm nasıl olur diye, elimdeki 100-300mm ile biraz dolanıp bakarım artık.

Bu arada, makineyi alıp çıktım ama makineye ve lense alışana kadar vakit geçecek gibi. Lens oldukça büyük ve ağır. 200mm’den sonra, titreşim önleyiciye fazla güvenmemek gerekiyor gibi. Birkaç fotoğraf çektim ama dediğim gibi, alışmak gerekecek menülere ve makinenin kullanımına.
Aşağıda bir tane numune var. Gerisi de bunun gibi çıkmış.

Resim

Kullanıcı avatarı
DrOpMaN
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen DrOpMaN » Sal Oca 23, 2024 5:41 pm

Fena görünmüyor; göz net. Biraz alışma süreci yaşamak lazım.

Kullanıcı avatarı
webbie
Müdavim Üye

Mesajgönderen webbie » Sal Oca 23, 2024 8:39 pm

Şimdilik lens için konuşayım. Doğa fotoğrafçısı olsam bu lensi kesinlikle elimde tutardım. Onun dışındaki hiçbir senaryoda bana uygun değil. Bu lensi almaktansa, aynı fiyata 35–100mm f/2.8 ya da 12-35mm almayı tercih edeceğim.

Kullanıcı avatarı
DrOpMaN
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen DrOpMaN » Sal Oca 23, 2024 9:26 pm

Tarzınız sanki 35-100mm gibi söylüyor; müthiş bir lens

Kullanıcı avatarı
webbie
Müdavim Üye

Mesajgönderen webbie » Sal Oca 23, 2024 9:29 pm

DrOpMaN yazdı:Tarzınız sanki 35-100mm gibi söylüyor; müthiş bir lens

Geçen ay bir tane 14-140mm sahibi olmuştum. Onun başlangıcı olan 14mm’den elimdeki lensin sonu olan 300mm’yi düşününce, sizin de dediğiniz gibi 35-100 bana en uygun lens gibi duruyor.

fipar
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen fipar » Cmt Oca 27, 2024 1:05 am

webbie yazdı:

Teşekkür ederim. Fırtına biraz dinse, çıkıp makineyi kurcalayacağım. Bu arada, dün bir tane de Sigma 105mm f/2.8 makro lens aldım. Lens, Minolta Dynax 3xi’ye takılı geldi. Bu lensi portre ve makro lensi olarak kullanmayı düşünüyorum ama bayonetine emin olamadım. İnternetten baktığım kadarıyla, Sony A bayonetle Minolta Dynax serisinin bayoneyi aynıymış. Bu konuda bilginiz var mı?

Bayonet birebir aynı. Sony A bayonetin en güzel tarafı bu bence.
Eski AF minolta ve uyumlu lenslerin tamamının birebir kullanıyorsunuz. Çok fazla seçenek var.
İkinci olarak da Sony, A bayonet üretimini bıraktığı için zaman zaman çok hesaplı lensler düşüyor

Kullanıcı avatarı
webbie
Müdavim Üye

Mesajgönderen webbie » Cmt Oca 27, 2024 1:20 am

fipar yazdı:
webbie yazdı:

Bayonet birebir aynı. Sony A bayonetin en güzel tarafı bu bence.
Eski AF minolta ve uyumlu lenslerin tamamının birebir kullanıyorsunuz. Çok fazla seçenek var.
İkinci olarak da Sony, A bayonet üretimini bıraktığı için zaman zaman çok hesaplı lensler düşüyor

Cevabınız için teşekkür ederim. Lens için yarın adaptör sipariş edip deneyeceğim.
Arkadaşın 100-300mm Panasonic lensini bugün iade edecektim ki eşim aklımı karıştırdı. Birkaç yılda bir Moğolistan’a gidiyoruz ve orada özellikle Sibirya ve Gobi Çölü taraflarında çok işe yarar gibi duruyor fakat sırf birkaç yılda bir kere kullanmak için de lensi tutmak istemiyorum. Bu lense vereceğim parayla (ikisinin fiyatı aynı sayılır) 35-100mm f/2.8 alıp yanına bir de portre için lens koyarsam daha fazla işime yarayacak gibi duruyor.
Şimdi asıl mesele portre lensine karar vermek oldu. Olympus’un 75mm’si keskin bir lens ama ev içinde kullanılamayacak kadar uzun bir lens. 45mm f/1.2 Pro bildiğim kadarıyla en keskin ve hızlı portre lensi ama onun da fiyatı saçmalık boyutunda. Panasonic Leica 42.5 f/1.4’ün fiyatı biraz daha makul ama o da pahalı. Fiyat konusunu şöyle açıklayayım; 45mm f/1.2 Pro parasına 12-35mm f/2.8 ve 35-100mm f/2.8 alabiliyorum.
Ya 12-35’ten vazgeçip 35-100mm ve bir portre lensi alacağım ya da 35-100mm’den vazgeçip 12-35mm ve portre lensi alacağım gibi duruyor. Sigma 56mm f/1.4 çok övülen bir lens ama onun ikinci elini bulmak zor.
Bir yanım da makineyi Fujifilm X-H1 veya X-S10’la takas edip yola Fujifilm’le devam etmemi söylüyor.
Anlayacağınız kafam fena karışık.

“Panasonic m43 sistem gövdeleri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 15 misafir